Madagaskar – Apostolat Morza

This is a custom heading element.

2 grudnia 2017

Dziś wieści z Madagaskaru. O. Roman Majewski OMI – kapelan apostolstwa morza. Dzieli się z nami swoi doświadczeniem:

Na całej linii brzegowej Madagaskaru, Kościół zajmuje się duszpasterstwem marynarzy i rybaków. To główny cel działalności Apostolatu Morza, który działa na Madagaskarze od 1973 roku. Mnie dane jest pełnić tę posługę w Diecezji Tamatave od ubiegłego roku. Jestem kapelanem Apostolatu Morza w Tamatave. Pracuję wśród marynarzy i rybaków oraz ich rodzin. Odwiedzam często wraz z personelem osób świeckich i zakonnych marynarzy przybywających na statkach do portu w Tamatave. Odwiedzamy również rybaków i ich rodziny mieszkające na miejscu. Staramy się im zapewnić pomoc duszpasterską poprzez wspólne sprawowanie Eucharystii na statkach, czy w naszym domu, poprzez sprawowanie innych sakramentów oraz naukę katechizmu.

Prowadzimy również działalność socjalną. W każdą sobotę 190 dzieci biednych marynarzy i rybaków otrzymuje kompletny posiłek. 80 z tych dzieci ma opłacaną regularnie szkołę, dzięki tzw. „adopcji serca”. Zapewniamy również tym dzieciom pomoc medyczną, wizytę u lekarza i zakup potrzebnych lekarstw. Prowadzimy też  rożnego rodzaju szkolenia przygotowujące dzieci i młodzież do przyszłego życia zawodowego i rodzinnego. Ostatnio przeprowadzony był kurs dla młodzieży z rodzin rybaków, chcącej kontynuować połów ryb według tradycyjnej metody malgaskiej i w ten sposób zarabiać na życie. Połów ryb według tradycyjnej metody malgaskiej polega na wypłynięciu w morze na małych łódkach zwanych pirogami i łowieniu ryb w sieci zarzuconymi obok łódki. Mimo niebezpieczeństwa, jakie czyha na rybaków w czasie połowów na wielkim oceanie, decydują się oni na taką działalność, gdyż często jest to jedyne możliwe źródło dochodów, potrzebnych na utrzymanie ich rodzin.

Żony rybaków i wdowy po rybakach, którzy zginęli na morzu, tworzą przy Apostolacie Morza stowarzyszenie, które zajmuje się ręczną produkcją tradycyjnych przedmiotów malgaskich i ich sprzedażą. Działalność ta pomaga im w utrzymaniu własnych rodzin i domu.

Wszystko to, co czynimy w Apostolacie Morza, jest możliwe dzięki pomocy ludzi dobrej woli, którzy dzielą się z nami. Dlatego w imieniu nas wszystkich chciałbym powiedzieć do każdego z was z serca płynące „MISAOTRA” co po polsku znaczy „DZIĘKUJĘ”. Ta wasza różnoraka pomoc sprawia, że nie czujemy się samotnie na wyspie. Bóg zapłać!

 

Źródło: OMI Information Numer. 581, listopad 2017

Foto: www.omiworld.org

(kz)