Biskup Edward Risi z Keimoes-Upington w Południowej Afryce informuje o spotkaniu oblatów biskupów.

Na początku września w Mazenod, Lesoto, biskupi oblaci z Afryki Południowej zgromadzili się na organizowanym, co dwa lata spotkaniu. Spędziliśmy trzy dni na odnowieniu naszego oblackiego braterstwa, odwiedzając jednocześnie miejsca w Lesoto związane z historią oblatów. Pierwszego dnia zostaliśmy powitani przez wspólnotę w Mazenod i mieliśmy okazję poznać ludzi, którzy pracują w różnych resortach duszpasterstwa oblackiego. Dzień drugi spędziliśmy na Uniwersytecie Piusa XII, aby zapoznać się perspektywą wizji biskupa Josepha Bonhomme, który odegrał kluczową rolę w rozwoju współczesnego Lesoto.

Podczas pobytu w Dolinie Roma odprawiliśmy mszę świętą w sanktuarium błogosławionego Józefa Gerarda i odwiedziliśmy grób pierwszego Arcybiskupa Mosadu Emanuela „Mabathona z Maseru”. Bolało nas, że scholastykat, który odegrał tak ważną rolę w życiu kościoła w Lesoto, został tymczasowo zamknięty.

Ostatniego dnia odwiedziliśmy kardynała Sebastiana Khorai z intencją odprawienia Mszy świętej w jego kaplicy. Przeżycie, aby z nami koncelebrować mogło być dla niego zbyt duże, a sam kardynał i tak nie byłby w stanie wstać z łóżka.

Źródło: OMI Information Numer. 581, listopad 2017

Tłumaczenie: o. Marek Mularczyk OMI

Foto: www.omiworld.org

(kz)