Po zakończeniu przez Oblatów wieloletniej posługi w diecezji Rouyn-Noranda (Quebec), biskup Dorylas Moreau napisał list w imieniu diecezji, aby podziękować Oblatom z Prowincji Notre-Dame-du-Cap. Oto kilka fragmentów tego wymownego świadectwa.

Z powodu odejścia trzech ostatnich misjonarzyoblatów Maryi Niepokalanej, ojców Remi Cadieux OMI i Rene Gauthier OMI oraz brata Rollanda Beaupre, diecezja chciałaby im złożyć szczere i serdeczne podziękowanie. Chcemy także wspomnieć o obecności i pracy wielu innych oblatów misjonarzy, członków Oblackiej Prowincji Notre-Dame-du-Cap, którzy pracowali w naszej części kraju od samego początku. Wszyscy byli nieustraszonymi budowniczymi, odważnymi misjonarzami, o niezwykłej gorliwości i nieustępliwości, jako dobrzy słudzy Kościoła.

Oczywiście, w tym momencie nasze uczucia rozdarte są między smutkiem, a zasłużoną wdzięcznością. Po pierwsze, smutek z powodu opuszczenia wielkiego regionu Abitibi-Temiscamingue, który przez lata oni sami pomagali budować. Jesteśmy wdzięczni tym niestrudzonym misjonarzom, którzy nie szczędzili czasu, ani energii, aby szerzenie ewangelii mogło być skutecznie zakorzenione w społecznej i duszpasterskiej tkance naszego Kościoła, na długo zanim nasz młody Kościół ujrzał światło dzienne w 1974 roku, kościół powstający pod kuratelą bp Jean-Guy Hamelin, biskupa założyciela diecezji Rouyn-Noranda.

Rzeczywiście, z biegiem lat wielu misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej odcisnęło swoje piętno na tym obszarze poprzez wiele inicjatyw, z których część wciąż funkcjonuje i ma się dobrze. Niektórzy z nich byli prawdziwymi budowniczymi i założycielami, którzy nie wahali się stać się częścią tkanki społecznej regionu, czerpiąc jednocześnie z dynamiki Kościoła. Wiele różnych nazw będzie wyrytych w naszych wspomnieniach: ojcowie Laverlochere, Richard, Martineau, Roux, Lagace, Bergeron, Cantin, Morin, Patry, Levac, nie wspominając o braciach Moffet i Hamel, kilka imion spośród wielu innych, którzy pozostawili swój znak w regionie Abitibi-Temiscamingue.

Poprzez te wszystkie dzieła i żywe wspomnienia tak wielu oblatów, ich wartości ewangeliczne, nauczane i przeżywane, będą nadal inspirować nasze i przyszłe pokolenie. Zgromadzenie przyczyniło się do budowania środowiska społecznego, kościelnego i edukacyjnego, z którego jesteśmy dumni.

Nie zapominamy zwłaszcza o głównej misji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej wobec najbardziej zubożałych ludzi w naszej części kraju. Ten charyzmat towarzyszył nieustannej trosce tych misjonarzy. Święty Eugeniusz de Mazenod założył Zgromadzenie właśnie poprzez nadanie mu miana: „Głosić Ewangelię ubogim”. W związku z tym misjonarze oblaci zobowiązali się do uczestnictwa w wielu inicjatywach na rzecz eliminacji ubóstwa na naszym terenie. Nie trzeba dodawać, że Kongregacja po wielokroć nie wahała się, aby wykorzystać swoje osobiste i wspólnotowe dziedzictwo służące pomocy, wspieraniu i zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb.

Wspólnota diecezjalna w Rouyn-Noranda i Temiscamingue serdecznie dziękuje Zgromadzeniu Oblatów Prowincji Notre-Dame-Cap-Cap za nieustające zaangażowanie na przestrzeni lat, za wierność i zaangażowanie wielu misjonarzy, którzy hojnie obdarowywali swój czas, ich żarliwość i oddanie, aby ten zakątek kraju, w którym tak dobrze się żyje, tryskał wciąż na nowo życiem i rozkwitał. Nasza diecezja o tym pamięta i będzie nadal pamiętać.

Foto: wikipedia

Źródło: OMI Information Numer. 581, listopad 2017

Tłumaczenie: o. Marek Mularczyk OMI

Foto: www.omiworld.org

(kz)