Tajlandia: konferencja misjologów

This is a custom heading element.

13 lipca 2017

Od 10-15 lipca w mieście Pattaya w Tajlandii odbywa się szóste światowe zebranie misjologów. W tym roku poruszany jest temat świadectwa w wieloreligijnym świecie. W wydarzeniu bierze udział 68 uczestników, w tym trzech pochodzących z Polski.

Wieloreligijny świat stawia pytania o rolę i podstawowe zasady pracy misjonarzy. W wykładach i dyskusjach poruszane są przede wszystkim kwestie dotyczące relacji do innych religii. Podczas wystąpień pojawiają się też świadectwa życia na co dzień w wieloreligijnych wspólnotach. Dotyczy to zarówno rodzin, jak i lokalnych środowisk. Najlepszym świadectwem na to jak może wyglądać dialog międzyreligijny jest sam ośrodek prowadzony przez redemptorystów, gdzie odbywa się konferencja. Pomaga się tutaj wielu sierotom, inwalidom i niewidomym różnych religii. W środę głównym przedmiotem dyskusji było chrześcijańskie świadectwo obcokrajowców. Eucharystii przewodniczył o. Wojciech Kluj OMI, wykładowca misjologii na UKSW w Warszawie.

Uczestnicy poruszają również temat kulturowego i społecznego kontekstu, w jakim muszą poruszać się misjonarze. Każde środowisko jest przecież inne – ma swoją kulturę, tradycje i obrzędowość. Każdy z tych czynników trzeba dobrze rozumieć i brać pod uwagę podejmując działalność ewangelizacyjną. Dyskusja misjologów krąży wokół pojęcia „dialogu”, bez którego trudno mówić o misjach. Każdy z misjonarzy powołany jest zarówno do jasnego prezentowania chrześcijańskiej tożsamości i przekazywania Dobrej Nowiny, ale również do dialogu z innymi religiami.

W wydarzeniu bierze udział 68 uczestników: Azja – 40, Europa – 18, Afryka – 6, Ameryka – 2, Oceania – 2. Najwięcej jest z Flilipin, bo aż 25. Polska ma 3 przedstawicieli.

fot. ks. Franciszek Jabłoński

(mj)