Peregrynacja w Iławie

This is a custom heading element.

14 lutego 2018

Rozpoczęła się peregrynacja relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Iławie. Pierwszym jej etapem, a jednocześnie przygotowaniem do jubileuszu 70. lecia posługi Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, był przeżywany przez wspólnotę zakonną dzień skupienia, który animował o. Michał Tomczak OMI ze Świętego Krzyża, zapraszając nas do powrotu do źródeł powołania – relację zdaje o. Robert Wawrzeniecki OMI – superior domu.

Dzień skupienia rozpoczął się w poniedziałek, 12.02 wczesnym wieczorem, nabożeństwem powitania relikwii. Następnie wobec Drzewa Krzyża Świętego modliliśmy się nieszporami i godziną czytań, a następnie wysłuchaliśmy konferencji tematycznej. Wieczorem, po Apelu Jasnogórskim, był czas na osobistą adorację relikwii Drzewa Krzyża Świętego w naszej klasztornej kaplicy.

Drugiego dnia, we wtorek, od wczesnego rana modliliśmy się jutrznią, a następnie wysłuchaliśmy kolejnej konferencji tematycznej. Dzięki przygotowanym przez o. Michała materiałom mieliśmy też okazję przeżycia wysłużonego czasu lectio divina na temat Ewangelii o setniku, którego sługa chorował i zobaczenia w tym kontekście naszego powołania, jego piękna i niedostatków.

Ostatnim etapem było nabożeństwo pożegnania relikwii oraz okazja do dalszej indywidualnej adoracji, gdyż relikwie nadal pozostały w naszej kaplicy domowej. Na zakończenie nabożeństwa o. Michał poświęcił widoczną pamiątkę peregrynacji, jaką stała się malgaska Droga Krzyżowa, podarowana dla naszego domu przez o. Romana Krauza OMI (do lipca ekonoma naszego domu, a obecnie przełożonego domu w Grotnikach).

Popołudniu o. superior wraz z o. Michałem Tomczakiem OMI ze Świętego Krzyża udali się do zaprzyjaźnionego i współpracującego z domem oblackim w Iławie klasztoru Sióstr Karmelitanek w Łasinie. Peregrynacja relikwii Drzewa Krzyża Świętego odbyła się pomimo nieobecności Matki Przełożonej, która ze swoim chorym ojcem przebywała w szpitalu.

Po krótkim nabożeństwie wprowadzenia relikwii i odmówieniu litanii do Krzyża Świętego, wraz z siostrami w ich kaplicy, modliliśmy się nieszporami. Dalej w ciszy, odbyła się przed relikwiami godzinna modlitwa myślna – medytacja.

Po przerwie na kolację, spotkaliśmy się w rozmównicy i o. Michał przedstawił siostrom pokrótce historię relikwii ze Świętego Krzyża. Słowo to zobrazowane było przygotowaną prezentacją oraz krótkim filmem o świętokrzyskim sanktuarium. Później była okazja do zadawania pytań i odpowiedzi na nie. Siostry całe spotkanie nagrywały dla swojej nieobecnej przełożonej. W międzyczasie relikwie adorowali goście klasztoru sióstr w Łasinie.

Ostatnim akcentem była znów wspólna modlitwa wobec relikwii Drzewa Krzyża Świętego w klasztornej kaplicy. Tym razem w formie modlitwy do św. Józefa, komplety i godziny czytań już ze Środy Popielcowej. Na koniec o. Michał udzielił uroczystego błogosławieństwa relikwiami, które później każda z sióstr biorąc do rąk, uczciła chwilą adoracji i ucałowaniem. Później relikwie Drzewa Krzyża Świętego wróciły do kaplicy iławskiego klasztoru, gdzie znów znalazły się w dyspozycji modlitewnej domowników.

(rw)