Zakończyła się peregrynacja w Iławie

This is a custom heading element.

20 lutego 2018

Niedawno pisaliśmy o dniu skupienia i spotkaniu z więźniami iławskiego zakładu karnego z udziałem relikwii Drzewa Krzyża Świętego. W ostatnich dniach trwały uroczystości parafialne. Relację z wydarzeń zdaje o. Robert Wawrzeniecki OMI, superior wspólnoty iławskiej.

O poranku w Środę Popielcową, Mszą komunitetową, rozpoczęła się peregrynacja Drzewa Krzyża Świętego w naszej parafii Przemienienia Pańskiego w Iławie, animowana przez o. Michała Tomczaka OMI. Zgodnie z obrzędem relikwie zostały uroczyście wprowadzone do kościoła, ustawione na specjalnie przygotowanym miejscu, aby umożliwić wiernym ich adorację. Po każdej Mszy świętej mieszkańcy Iławy i okolic, którzy licznie przybyli na Eucharystie, mieli okazję ucałowania Świętokrzyskiej Relikwii.

Szczególnymi okazjami spotkania się z relikwiami Krzyża Świętego była czwartkowa modlitwa o powołania do służby Bożej, w Roku Powołań Oblackich oraz sakrament namaszczenia chorych, sprawowany na porannej Eucharystii w piątek dla chorych, cierpiących i starszych parafian. W międzyczasie relikwie zawitały do domu jednego ze starszych, schorowanych małżeństw, które bardzo pragnęło modlić się przed Drzewem Krzyża, ale stan zdrowia na to nie pozwolił. Dodatkowo w piątek przy Drzewie Krzyża przeżywaliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz Drogi Krzyżowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Drugim ważnym wydarzeniem był Jubileuszowy Akt Przebłagania Jezusa Ukrzyżowanego za grzechy, słabości, niewierności i zgorszenia spowodowane przez wszystkie lata pracy przy „biały” i „czerwonym kościele” w latach 1948-2018. Odbył się on w czasie piątkowej, wieczornej Eucharystii komunitetowej, w przededniu świętowania jubileuszu 70. lecia pobytu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej

Piątek jako szczególny dzień, Męki Pana naszego Jezusa Chrystusa, zakończył się modlitewnym nabożeństwem misteryjnym z ucałowaniem ołtarza, zapaleniem kadzidła i adoracją Jezusa Eucharystycznego oraz relikwii Drzewa Krzyża Świętego. To nabożeństwo współ-animowała młodzież z parafii Przemienia Pańskiego. Tam przygotowani mogliśmy oczekiwać głównych sobotnich uroczystości jubileuszowych w Iławie.

W sobotę, 17.02.2018 roku, w kolejną rocznicę zatwierdzenia przez Kościół Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, odbyły się centralne uroczystości jubileuszowe 70-lecia posługi oblatów najpierw w „białym kościele” (1948-1952), a następnie w „czerwonym kościele” (1952-2018). Uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. bp Jacek Jezierski, Biskup Elbląski, który też wygłosił okolicznościową homilię, a przedstawicielem o. prowincjała był o. Marian Puchała OMI, wikariusz prowincjalny ds. delegatur i misji

Przybyli także na tę uroczystość kapłani dekanatu z seniorem, ks. dr Edwardem Zakrzewskim, który współpracował na tych terenach w posłudze duszpasterskiej z o. Mieczysławem Niepiekło OMI, który w 1948 roku rozpoczynał pracę w Iławie. Gościł także proboszcz parafii grecko-katolickiej ks. Jarosław Gościński, gdyż gdy nie mieli oni swojej świątyni sprawowali przez wiele lat nabożeństwa w „czerwonym kościele”.

Szczególnymi gośćmi, byli zakonnicy z diecezji elbląskiej, toruńskiej i archidiecezji warmińskiej. Z Elbląga przybyli: siostry rodziny Maryi, siostry józefitki, siostry nazaretanki, wdowy konsekrowane, księża marianie i ojcowie redemptoryści z o. Piotrem Wiśniewskim CSSR na czele i s. Teresą Więcek RM, delegatami ds. życia konsekrowanego w diecezji elbląskiej. Przybyły siostry pasterki od opatrzności Bożej z Jabłonowa Pomorskiego, siostry służebniczki wielkopolskie z Brodnicy, salezjanie z Tolkmicka, siostry szarytki z Lubawy, franciszkanie kapucyni z Krynicy Morskiej, franciszkanie z Ostródy, siostry albertynki z Susza oraz księża marianie i siostry benedyktynki z Kwidzyna. Dla osób konsekrowanych nabożeństwo z ucałowanie relikwii Drzewa Krzyża Świętego poprowadził o. Michał Tomczak OMI ze Świętego Krzyża, który w Iławie prowadził całą peregrynację.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał m.in. w imieniu o. prowincjała o. Marian Puchała OMI, natomiast delegacja Zakładu Karnego w Iławie: dyrektor mjr Jarosław Stawski, zastępca dyrektora ppłk Jerzym Trzciałkowskim i rzecznikiem prasowym kpt. Magdalena Socha, dziękując za wieloletnią dobrą współpracę z iławskim klasztorem, złożyła jubileuszowe życzenia. Podziękowania złożyła także przedstawicielka Domu Pomocy Społecznej w Iławie, gdzie posługują duszpasterze parafii Przemieniania Pańskiego.

Ks. biskup podziękował za pracę misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej w Iławie przez 70 lat i udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Po krótkim nabożeństwie wszyscy goście udali się do kasyna przy Zakładzie Karnym na jubileuszowy obiad.

Przy okazji oblackiego jubileuszu, 70-lecia pracy Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, ks. bp Jacek Jezierski – Biskup Elbląski udał się do Zakładu Karnego w Iławie, aby osadzonym udzielić sakramentu bierzmowania. Towarzyszył mu kapelan zakładu o. Tadeusz Rzekiecki OMI oraz przełożony miejscowej wspólnoty zakonnej o. Robert Wawrzeniecki OMI.

Sakrament ten przyjęło sześciu więźniów, którym w więziennej kaplicy towarzyszyli członkowie najbliższej rodziny. Zresztą po zakończeniu uroczystości w kaplicy, mieli oni okazję spotkać się w pomieszczeniach użytkowanych na cele duszpasterskie przez kapelana ZK w Iławie przy wspólnej herbacie i ciastku.

Foto: Jacek Zabłoński (AJZ Studio)

(rw)