Publikujemy relację z nawiedzenia relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Katowicach. Pisze o. Piotr Prauzner-Bechcicki OMI.

Nasza wspólnota ma już za sobą znaczną cześć wydarzeń związanych z nawiedzeniem relikwii. W ubiegły piątek o godz. 14.30 rozpoczęliśmy oficjalne uroczystości w parafii. Ku naszej radości w Godzinie Miłosierdzia, zebrał się cały kościół ludzi, aby powitać i razem z nami wprowadzić relikwie do kościoła parafialnego. Kolejnym ważnym punktem piątkowego dnia była wizyta naszego katowickiego metropolity, abp. Wiktora Skworca, który wraz z naszą wspólnotą odprawił uroczystą Eucharystię o godz. 18.00. W homilii arcybiskup podkreślił związek jaki zachodzi między ofiarą krzyża a ofiarą Eucharystii oraz zachęcił nas wszystkich do gorącej modlitwy i adoracji w intencji pokoju.

Piątkowy wieczór oraz noc to ciągła adoracja i modlitwa przy relikwiach. Oprócz straży honorowej, przez cały ten czas w kościele wymieniało i się i przebywało cały czas co najmniej kilkadziesiąt osób. O każdej pełnej godzinie odbywało się błogosławieństwo relikwiami i cały czas była okazja do spowiedzi. Oprócz tego o. proboszcz zorganizował autobus który odwoził oraz przywoził kolejnych parafian w trakcie całonocnej adoracji.

Sobotni poranek nawiedzenia rozpoczęliśmy godzinkami o męce pańskiej. O 10.00 odprawiona została Eucharystia dla chorych i starszych parafian z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. O 12.00 odbyła się modlitwa południowa o krzyżu, którą odmówiliśmy w gronie osób konsekrowanych i kapłanów. Następnie ta grupa wysłuchała konferencji o. Sławomira Dworka OMI i po uczczeniu relikwii spotkaliśmy się ze wszystkimi na wspólnym poczęstunku w domu katechetycznym.

W sobotę, w godzinie miłosierdzia, odbyła się modlitwa koronką do Bożego Miłosierdzia, prowadzona przez Mężczyzn Świętego Józefa wraz z ich opiekunem, o. Bogusławem Harlą OMI, a po niej Msza dla wszystkich parafii archidiecezji katowickiej. Sprawował ją i słowo Boże wygłosił po raz kolejny o. Sławomir Dworek OMI.

O 17.15 przełożony naszego domu, o. Krzysztof Czepirski OMI, poprowadził nabożeństwo błogosławieństw krzyży. Wierni zostali zachęceni, aby na to nabożeństwo przynieść ze sobą krzyże ze swoich domów, które zostały poświęcone podczas nabożeństwa. Sobotnia msza wieczorna o godz. 18.00 rozpoczęła drugą część nawiedzenia – to znaczy parafialne rekolekcje wielkopostne. Przewodnikiem w tym czasie jest o. Michał Tomczak OMI, kustosz relikwii peregrynacyjnych.

Sobotni wieczór nawiedzenia zwieńczyły dwa wydarzenia. Pierwsze to wieczór uwielbienia Jezusa Ukrzyżowanego. Czas wspólnej modlitwy pod kątem muzycznym zaanimował zespół „Szczęśliwi Obecnością Pana”. Towarzyszyły nam w modlitwie pieśni uwielbienia przeplatane słowem Bożym oraz modlitwa za siebie nawzajem o uzdrowienie fizyczne i duchowe. Ostatnim akcentem i wydarzeniem tego dnia był Apel Jasnogórski. Podczas Apelu odbył się wywiad z o. Karolem Antoniewiczem SJ na temat krzyża Chrystusa w życiu chrześcijanina. Ten dialog z autorem pięknych pieśni pasyjnych (np. „w Krzyżu cierpienie”) zaanimowały Parafialne Komórki Ewangelizacyjne wraz z o. Krzysztofem Czepirskim OMI. Ostatnie błogosławieństwo relikwiami i rozesłanie wiernych do domów zamknęło ten dzień pełen wrażeń, spotkań, refleksji i duchowych przeżyć.

Wydarzenia peregrynacyjne zakończą się dziś, w środę 28.02, wraz z zakończeniem parafialnych rekolekcji.

Czas intensywny, ale piękny. Weszliśmy w niego, niczym uczniowie na górę przemienienia i na pewno schodzimy z tej góry inni, umocnieni i przemienieni od wewnątrz. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i świadectwo modlitwy oraz wytrwałości.

Zdjęcia z Mszy z abp. Wiktorem Skworcem opublikował Gość Niedzielny (KLIKNIJ TUTAJ).

(ppb)