POGŁĘBIONA LEKTURA NASZYCH REGUŁ NAPEŁNIŁA MĄ DUSZĘ PODZIWEM.

W październiku 1831 roku Eugeniusz odprawił prywatne rekolekcje, za podstawę medytacji obierając napisane trzynaście lat wcześniej Konstytucje i Reguły, będące życiowym przewodnikiem dla misjonarzy. Napisał o ważnych aspektach, które poruszyły go na modlitwie.

Pogłębiona lektura naszych Reguł, które właśnie czytałem pod­czas tych rekolekcji, napełniła mą duszę podziwem.

Zapiski rekolekcyjne, październik 1831, w: EO I, t. XV, nr 163.

W listopadzie 2018 roku przypada 200 lat od napisania naszych oblackich konstytucji. Z tej racji w kolejnych dniach podejmę refleksję nad szczegółami z notatek świętego Eugeniusza, aby oczarować nasze serca.
Dla mazenodowskiej rodziny i wszystkich innych związanych z oblatami ta reguła ma inne znaczenie.
· Dla Misjonarzy Oblatów jest wyrazem ich stylu życia, poprzez nasze śluby i oblację publicznie zobowiązujemy się nim żyć.
· Reguły te nie obowiązują tych, którzy żyją oblackim charyzmatem, ale duch, który doprowadził do powstania zgromadzenia, pomaga nam żyć duchowością w właściwym sobie stanie.
Dla czytelników, którzy nie są bezpośrednio związani z Misjonarzami Oblatami, pamiętajmy, że Reguły zgromadzeń zakonnych są odbiciem Ewangelii. Są Ewangelią rozumianą w specyficznym świetle. Zapraszam was zatem do odczytania tych refleksji jako zaproszenia do nawiązania głębszej relacji z Jezusem, którego kochacie w Ewangeliach.