Święcenia ojca Wadima

16 czerwca 2018 roku nasza Matka Kościół otrzymała nowego kapłana – ojca Wadima Dorosza OMI. Święcenia młodego Misjonarza Oblata Maryi […]

20 czerwca 2018

16 czerwca 2018 roku nasza Matka Kościół otrzymała nowego kapłana – ojca Wadima Dorosza OMI. Święcenia młodego Misjonarza Oblata Maryi Niepokalanej odbyły się w jego rodzinnej parafii świętej Anny w Barze, na Ukrainie.

Uroczystość ta zgromadziła współbraci ze zgromadzenia i seminarzystów z Polski, a także ze wszystkich zakątków Ukrainy i z dalekiego Turkmenistanu. Obecni byli również prowincjał, ojciec Paweł Zając OMI i biskup Radosław Zmitrowicz, który udzielił święceń kapłańskich ojcu Wadimowi.

„Kiedyś, kiedy byłem wojskowym, dowódcą wojskowej maszyny, to i pomyśleć nie mogłem, że mając trzydzieści trzy lata będę należał do wojska Jezusa Chrystusa – będę kapłanem Maryi Niepokalanej. Wtedy jeszcze nie wiedziałem jak Bóg przemieni moje życie. I jestem bardzo wdzięczny wszystkim, a najbardziej Bogu, że obdarzył mnie tym największym darem, który można otrzymać na ziemi, darem kapłaństwa” – powiedział po święceniach nowo wyświęcony ojciec.

Biskup Radosław Zmitrowicz zachęcił ojca Wadima do pozostania kapłanem na zawsze, w każdej życiowej sytuacji, i dał jeszcze kilka pożytecznych rad, w oparciu o ewangeliczne opowiadanie, przeczytane tego dnia.

Po zakończeniu ceremonii święceń, przełożony delegatury Misjonarzy Oblatów w Ukrainie ojciec Paweł Wyszkowski OMI wręczył ojcu Wadimowi list obediencji, mianowanie do pierwszej pracy duszpasterskiej – na posługę w młodzieżowym centrum w Tywrowie. Na koniec uroczystości każdy z obecnych miał możliwość złożyć gratulacje dla neoprezbitera.

Następnego dnia ojciec Wadim odprawił w rodzinnej parafii swoją pierwszą Mszę Świętą, na której zebrało się liczne grono wiernych z Podola. Msza Święta rozpoczęła się w rodzinnym domu neoprezbitera od błogosławieństwa rodziców, po którym procesja wyruszyła do kościoła. Kazanie dla wiernych wygłosił ojciec Paweł Wyszkowski OMI, który opowiedział o historii powołania i godności kapłana. Na koniec liturgii ojciec Wadim udzielił swego prymicyjnego błogosławieństwa kapłanom, seminarzystom, krewnym, siostrom, braciom ze zgromadzenia i wszystkim obecnym.

(pw)