Spotkanie wyższych przełożonych oblackich prowincji w Europie

W oblackim domu rekolekcyjnym w Obuchowie na Ukrainie odbyło się spotkanie wyższych przełożonych oblackich prowincji w Europie (Conference Inter-provincial European). […]

26 czerwca 2018

W oblackim domu rekolekcyjnym w Obuchowie na Ukrainie odbyło się spotkanie wyższych przełożonych oblackich prowincji w Europie (Conference Inter-provincial European). W spotkaniu wzięli udział prowincjałowie Europy, superiorzy delegatur i misji z Belgii, Białorusi, Francji, Irlandii, Niemiec, Polski, Rumunii, Ukrainy i Włoch. Administrację generalną reprezentował ojciec Antoni Bochm OMI, radny generalny na Europę. W spotkaniu wzięli udział również zaproszeni szefowie oblackich komisji ds. formacji, młodzieży i powołań, ekonomów, komisji misyjnej oraz przedstawiciel przy stałym komitecie ds. braci. Złożyli oni sprawozdania z działalności w minionym roku.

Poruszono m.in. temat restrukturyzacji oblackich prowincji na zachodzie Europy. Superior Misji na Białorusi, ojciec Andrzej Juchniewicz OMI przedstawił posługę oblatów w tym kraju. Natomiast gospodarz spotkania, ojciec Paweł Wyszkowski OMI, superior delegatury opowiedział o posłudze oblatów na Ukrainie. Mówił także o ciężkiej sytuacji w jakiej znajdują się ludzie uciekający przed wojną na wschodzie Ukrainy. W pomoc poszkodowanym angażują się oblaci posługujący w tym kraju.

Na zakończenie spotkania odbyły się wybory nowego przewodniczącego wyższych przełożonych oblackich prowincji w Europie. Został nim ojciec Paweł Zając OMI, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Wiceprzewodniczącym został ojciec Vincent Gruber, prowincjał z Francji.

(dk)