IX Światowy Zjazd Rodzin

This is a custom heading element.

29 sierpnia 2018

W dniach od 22 do 26 sierpnia 2018 r. w Dublinie miał miejsce IX Światowy Zjazd Rodzin. Nie mogło na nim zabraknąć polskich rodzin z parafii prowadzonych przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Łącznie osiem rodzin z Bodzanowa, Kędzierzyna-Koźla, Kodnia, Lublińca i Siedlec przez niemal tydzień uczestniczyło w tym międzynarodowym wydarzeniu. Towarzyszyli im oo. Waldemar Janecki OMI oraz Łukasz Krauze OMI.

Na pierwsze trzy dni zjazdu (22-24.08) składały się liczne wykłady, warsztaty oraz panele dyskusyjne. Wszystkie tematy były związane z posynodalną adhortacją papieża Franciszka „Amoris leatitia”. Codziennie była wspólna Eucharystia. Warto zaznaczyć, że organizatorzy przygotowali specjalny program dla dzieci i młodzieży. W konferencji wzięło udział ok. 35 tys. osób.

Czwarty dzień został zatytułowany „Festiwal rodzin”. W godzinach wieczornych  na dublińskim stadionie „The Cork Park” zgromadziło się ok. 70 tys. osób, by wysłuchać koncertu ubogaconego licznymi świadectwami. Odnosiły się do różnych wymiarów życia rodzinnego. Gwiazdą muzyczną był Andrea Bocelli. Jednak najważniejszym gościem był papież Franciszek. Na koniec skierował przesłanie do zgromadzonych.

Piąty, ostatni dzień Zjazdu, to Msza św. pod przewodnictwem Ojca Świętego. Lokacja wspólnej Eucharystii nie była przypadkowa. W tym samym miejscu, w 1979 roku, Jan Paweł II spotkał się z Irlandczykami.

W trakcie Światowego Zjazdu Rodzin doświadczyliśmy wspaniałej gościnności irlandzkich Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Nie tylko zapewnili nam miejsca do spania i świetne jedzenie. Przede wszystkim dali okazję do wspólnej modlitwy i możliwość spotkania z lokalnymi rodzinami. Za wszelką pomoc jesteśmy im bardzo wdzięczni.

Następny Światowy Zjazd Rodzin odbędzie się w Rzymie w 2021 r.

(łk)