Zjazd Wspólnoty Młodzieżowej Niniwa w Poznaniu [zapowiedź]

This is a custom heading element.

14 października 2018

„Piątka warta Poznania” – pod takim hasłem odbędzie się 29. zjazd Wspólnoty Młodzieżowej Niniwa w dniach 08-11 listopada 2018 roku w Poznaniu. Myślą przewodnią spotkania będzie świadectwo wiary męczenników – liderów katolickiej młodzieży z Oratorium Salezjańskiego w Poznaniu. Zginęli w czasach II wojny światowej, do końca zachowując niesamowity spokój oraz heroiczną pogodę ducha. Zgilotynowani przez gestapo 24 sierpnia 1942 roku, w chwili śmierci mieli zaledwie po 19-23 lata. Papież Jan Paweł II ogłosił ich błogosławionymi 13 czerwca 1999 roku. Ich świadectwo niewątpliwie zachęca do zadumy nad światem wartości młodych ludzi, ale także wzbudza podziw ich dojrzałości.

Dosłownie przed chwilą przeczytałem listy, jakie 24 sierpnia 1942 roku tuż przed ścięciem gilotyną napisała piątka poznańskich męczenników: Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy, Edward Klinik i Jarogniew Wojciechowski. Wszyscy błogosławieni. Wbiło mnie w fotel. Choć siedzę na krześle. Czytając, nie wierzyłem, że człowiek na kilka minut przed egzekucją jest w stanie pisać w taki sposób. Pełen pokoju, życzliwości i zupełnie niepojętej dla mnie akceptacji  sytuacji, w której się znalazł. Ale przecież sam pisałem nie raz, że Bóg dokonuje w człowieku rzeczy niemożliwych. I najwyraźniej z taką niemożliwością mamy do czynienia. Analogia z trzema młodzieńcami w piecu ognistym jest automatyczna.

Przykład tych pięciu męczenników to teraz dla młodych inspiracja z najwyższej półki. I powód zawstydzenia. Dzisiaj bohaterem staje się (sorry za wyrażenie), byle kto. Często są to kolorowe postaci wyprodukowane w fabrykach show-biznesu dla kasy. Często są to ludzie, którzy nie mają nic do zaproponowania. Poza tym, że są znani. To celebryci. Prawdziwych bohaterów mamy pod dostatkiem, ale zwykle nie jesteśmy nimi zainteresowani. Wolimy zupkę chińską. Bo smaczna, tania i wygodna. Jak człowiekowi jest za dobrze, to łatwiej mu się rozsiąść na kanapie i zapomnieć o ideałach. Poznańskiej Piątce raczej za dobrze nie było. I o niczym ważnym nie zapomnieli. Czyli coś w tym jest. Poniżej kilka cytatów:

Błogosławiony Czesław Jóźwiak (w chwili śmierci 22 lata):

„Przed chwilą wyspowiadałem się i zaraz przyjmę Komunię świętą do swego serca. Ksiądz będzie mi błogosławił przy egzekucji. Wszyscy koledzy jesteśmy w jednej celi. Jest 7.45 wieczorem, o godz. 8.30, tj. pół do dziewiątej zejdę z tego świata. Proszę Was tylko, nie płaczcie, nie rozpaczajcie, nie przejmujcie się. Bóg tak chciał”.

Błogosławiony Edward Kaźmierski (22 lata):

„Dziękuję Tobie, Mamusiu, za błogosławieństwo. Bóg tak chce. Żąda od Ciebie tej ofiary. O, złóż ją, Mamusiu, za mą duszę grzeszną. Przepraszam Was za wszystko z całego serca. Ciebie, kochana Mamusiu i Was, kochane Siostry i Szwagrze. Do zobaczenia w niebie!”

Błogosławiony Franciszek Kęsy (w chwili śmierci miał 21 lat):

„Och, jaka to radość dla mnie, że już odchodzę z tego świata i to tak, jak powinien umierać każdy. Byłem właśnie przed chwilą u spowiedzi świętej, za chwilę zostanę posilony Najśw. Sakramentem. Bóg Dobry bierze mnie do siebie”.

Błogosławiony Edward Klinik (23 lata):

„Dziwne są wyroki Boże, lecz musimy się zawsze z nimi pogodzić, gdyż wszystko to jest dla dobra naszej duszy. Moi kochani, dziwna jest wola Jezusa, że zabiera mnie już w tak młodym wieku do siebie, lecz jakże szczęśliwa będzie dla mnie ta chwila, w której będę miał opuścić tę Ziemię”.

Błogosławiony Jarogniew Wojciechowski (najmłodszy – zginął w wieku 19 lat):

„Proszę Cię, proś Ojca naszego o przebaczenie wszystkiego, co uczyniłem złego z tym zapewnieniem, że zawsze go kochałem. W ostatniej chwili przebaczenia i modlitwy jestem z Tobą stale. Idę już i oczekuję Cię tam w Niebie z Matusią najmilszą. Trudno, nie mogę więcej pisać. Módlcie się wszyscy za mnie, a ja odwdzięczę się Wam wszystkim tam u góry.

Zawsze kochający Cię brat.”

Wydarzenie rozplanowano na trzy dni, podczas których młodzi ludzie z całej Polski skorzystają z gościnności poznańskich rodzin, które przyjmą ich pod swój dach.

Plan XXIX Zjazdu NINIWY

Czwartek 08.11.2018
17.30 – kolacja
19.00 – powitanie
20.15 – wprowadzenie w temat – o. prowincjał Paweł Zając OMI
21.00 – Apel Jasnogórski, zakwaterowanie

Piątek 09.11.2018
– śniadanie u rodzin
8.30 – modlitwy
9.00  – konferencja – ks. Jacek Rogalski
9.45  – spotkania w grupach
10.30 – poczęstunek
11.00 – Droga krzyżowa
12.15  – wprowadzenie do Postu Niniwity
12.30  – obiad
13.30  – 100. rocznica niepodległości Polski
15.00 – nabożeństwo pokutne, przygotowanie do spowiedzi, celebracja sakramentu pojednania
17.00 – Eucharystia
18.30  – kolacja
19.30  – koncert zespołu „Rock and Fire”
21.30  – zakończenie dnia

Sobota 10.11.2018
– śniadanie u rodzin
8.30 – modlitwy
9.15  – wyjazd do Fortu VII, zwiedzanie
– gra o Błogosławionej Piątce
14.30 – obiad, zwiedzanie Poznania
17.30 – kolacja
18.30 – Eucharystia
19.30 – koncert uwielbienia – zespół „Ninive”
22.00 – zakończenie dnia

Niedziela 11.11.2018
– śniadanie u rodzin
9.00 – modlitwy
9.30 – Eucharystia i deklaracje Postu Niniwity
11.00 – podsumowanie i świadectwa
12.30 – obiad, rozjazd

Niniwa zaprasza również do podjęcia przez ludzi młodych deklaracji tzw. „postu niniwity”. Polega on na dobrowolnym zobowiązaniu się do niepalenia papierosów, niepicia alkoholu, niezażywania narkotyków, dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych, a ponadto na niekupowaniu innym ludziom tego, co uzależnia (papierosów, narkotyków, alkoholu itp.) przez jeden rok. Jak podkreślają organizatorzy: „Możesz również podjąć post w innej sferze, która jest dla Ciebie uzależniająca. Zrezygnuj z czegoś, zrób przestrzeń dla Boga”.

Na 29. zjazd Niniwy można zapisywać się u duszpasterzy młodzieży w oblackich parafiach w całej Polsce.

„Niniwa” to ogólnopolskie Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży. Jego trzon stanowią lokalne wspólnoty przy parafiach (głównie oblackich). Młodzież prowadzona jest przy pomocy autorskiej metody formacyjnej. „Niniwa” to jednak coś więcej niż tylko wspólnota wspólnot. Poprzez szeroką ofertę działań i wydarzeń buduje u młodzieży fundament wartości, wiary i daje możliwość rozwoju osobistego, dzięki czemu zrzesza dużo większe grono młodych sympatyków i odbiorców. Istotnym elementem działań wspólnoty jest ewangelizacja, którą w założeniu młodzi realizują w swoich środowiskach życia. Inicjatywa ta prowadzona jest przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Działa od 2004 roku. Więcej: niniwa.org

(pg)