Przypadający 18 listopada 2018 roku II Światowy Dzień Ubogich stał się w Katowicach okazją do zorganizowania prawdziwego świętowania dla ubogich i z ubogimi. Przygotowania do tego dnia trwały ponad miesiąc. Szczególnie intensywna praca była do wykonania w ostatnich dniach. W wigilię święta, w kaplicy Wspólnoty Dobrego Pasterza na ul. Opolskiej 9, odbyło się modlitewne czuwanie w intencji obfitych owoców Światowego Dnia Ubogich. Do podjęcia się tak ważnego zadania zostały zaproszone różnego rodzaju podmioty z całego miasta i ludzie dobrej woli. Motorem napędowym całego przedsięwzięcia była „Zupa w Kato”, która świętowała swoje pierwsze urodziny. Inicjatywa zrodziła się z poszukiwania nowych dróg dotarcia do ubogich. Ważną rolę w jej powstaniu odegrało doświadczenie Wspólnoty Dobrego Pasterza. To właśnie w klubie “Wysoki Zamek”, należącym do wspólnoty, są przygotowywane: zupa, kanapki, kawa i herbata, aby rozdawać je ubogim i dzięki temu stwarzać z nimi przestrzeń na spotkanie.

We wspólne świętowanie zaangażowało się sporo osób. Można śmiało powiedzieć, że udało się stworzyć wspólnotę, która “rozlewa” dobro – o. Sławomir Stawicki OMI – duszpasterz Wspólnoty Dobrego Pasterza w Katowicach

Tegoroczny Światowy Dzień Ubogich odbywał się w dwóch miejscach. Do południa był to plac przed katowickim dworcem w specjalnie przygotowanym namiocie. Ubodzy zostali zaproszeni do świątecznie udekorowanych stołów. Po słowach przywitania i podziękowaniach dla wszystkich zaangażowanych w wydarzenie, nastąpiła prezentacja podmiotów, w których ubodzy mogą uzyskać różnoraką pomoc. Następnie miał miejsce pokaz pierwszej pomocy. Kolejnym punktem programu był koncert Jacka Pikuły, który przez wiele lat niósł Dobrą Nowinę ludziom bezdomnym na ulicach Katowic. Atmosfera zrobiła się prawdziwie rodzinna. Namiot został szczelnie wypełniony przez ok. 300 ubogich. Po koncercie podano do stołu. Wolontariusze stanęli na wysokości zadania. O tym, że jedzenie było wyśmienite, świadczyło wiele podniesionych rąk z prośbą o dokładkę. Dla nikogo nie zabrakło pożywienia. Gdy głód został już zaspokojony, nastąpił czas na ucztę duchową. Jako że w paczkach dla ubogich znalazł się egzemplarz Ewangelii wg św. Łukasza, o. Sławomir Stawicki OMI wygłosił krótkie rozważanie:

 

Postanowiłem głosić słowo na podstawie tekstu z samego serca tej Ewangelii – z przypowieści o Miłosiernym Ojcu. Głoszeniu słowa towarzyszyło dzielenie się świadectwem swojego życia, co nie pozostało bez echa wśród słuchających. Nastąpiła modlitwa powierzenia swojego życia Chrystusowi, w którą włączyła się znaczna większość obecnych.

 

 

Po modlitwie przyszedł czas na urodzinowy tort “Zupy w Kato”. Podczas towarzyszenia ubogim przy stole dochodziło do niesamowitych rozmów. O 13.30 nastąpił wymarsz całego pochodu ubogich wraz z wolontariuszami do kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach, gdzie każdego tygodnia odprawiana jest Eucharystia dla ubogich. Przy przemarszu w animację muzyczną włączył się o. Maciej Drzewiczak OMI wraz z przedstawicielką Niniwy z oblackiej parafii na Koszutce w Katowicach.

Uroczystej Eucharystii za ubogich przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. bp Grzegorz Olszowski – biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Na zakończenie celebracji udzielił wszystkim indywidualnego błogosławieństwa. Przy wyjściu z kościoła każdy z ubogich otrzymał wcześniej przygotowany prezent, w którym oprócz egzemplarza Ewangelii, znajdowały się różne przydatne rzeczy.

Na obdarowanych czekało jeszcze drugie danie obiadu, przygotowane przez Siostry Misjonarki Miłości.

Jestem pod głębokim wrażeniem dzisiejszego święta. Spotkanie z ubogimi w ich dniu dało nam niesamowitą radość i  nadzieję, że na ubogich będziemy zwracać uwagę nie tylko od święta, ale w codzienności. Ubodzy są niesamowitym skarbem, którego często boimy się tak naprawdę odkrywać, a naprawdę warto, bo bez tego nasze szczęście to czysta fikcja.

o. Sławomir Stawicki OMI

Wspólnota Dobrego Pasterza powstała 21 grudnia 1993 roku. Zrodziła się z doświadczenia duchowego o. Ryszarda Sierańskiego OMI, który w 1987 roku zamieszkał w Katowicach, szukając ludzi ubogich i żyjących na marginesie społeczeństwa. Wspólnota ma status Organizacji Kościelnej, której celem jest działalność duszpastersko-charytatywna, obejmująca przede wszystkim młodzież uzależnioną od różnego rodzaju narkotyków. Kieruje się również do nosicieli wirusa HIV, chorych na AIDS, a także wspiera rodziny, dotknięte problemami swoich dzieci. Jej działanie to także rekolekcje i spotkania dla dorosłych oraz autorskie programy profilaktyczne. Ważnym miejscem ewangelizacji, obok Domu Misyjnego i Domu Życia, jest utworzony w 2002 roku klub dla młodych “Wysoki Zamek”. Duszpasterzem Wspólnoty Dobrego Pasterza w Katowicach jest o. Sławomir Stawicki OMI.

(sst/oprac. pg/zdj: sst, Wspólnota Dobrego Pasterza, Zupa w Kato)