“BohaterOMIe pochodzili z Hiszpanii, Włoch, Francji i Polski! Większość z nich to młodzi chłopcy o wielkim sercu, jak ich duchowy ojciec – SuperbohaterOMI! Wspólnie będziemy poznawać ich historie. Historie ich Miłości, ofiarowania Najpiękniejszej Kobiecie Świata, historie ich trudów i radości, lęków i odwagi, wątpliwości i wierności (…) Rozpoczynamy od chłopaków z Pozuelo de Alarcón. Miasta pod Madrytem, w którym obecnie mieszkają piłkarze „Królewskich”, w tym Cristiano Ronaldo.” – takimi słowami wita odwiedzających, autorka strony poświęconej świętym oblatom – Małgorzata Mazur z Katowic.

Równocześnie ze stroną internetową funkcjonuje profil na portalu społecznościowym Facebook: “Bohater.OMI”. Pierwsze zetknięcie z tematyką świadectwa życia błogosławionych oblatów, nasuwa skojarzenie, że z pewnością media prowadzone są przez ich współbraci, czyli oblatów. Nic bardziej mylnego! Stworzyła je i redaguje osoba świecka.

Z Oblatami jestem związana od 2009 r. Wówczas na dwa i pół roku trafiłam do katowickiej Niniwy i w tym czasie zamieszkałam na terenie oblackiej parafii i mieszkam po dziś dzień. Zachwyciłam się oblackim charyzmatem i przyjęłam jako swój. W 2012 roku pojechałam na rekolekcje powołaniowe do oblatek i wówczas miałam okazję zwiedzić dom męczenników w Pozuelo. Ta wizyta zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Już wtedy w moim sercu zrodziła się pragnienie, aby ich historię opowiedzieć katowickiej młodzieży. Jednak na polskich stronach internetowych nie było zbyt dużo informacji na ich temat, a ja wówczas znałam tylko podstawy hiszpańskiego. Moje pragnienie zrealizowałam po pięciu latach, kiedy poprowadziłam spotkanie o męczennikach dla Niniwy w Katowicach. Na potrzeby tamtego spotkania przetłumaczyłam filmik XXIII. Wówczas pojawiło się też pragnienie, aby jeszcze bardziej zgłębić losy tych młodych, odważnych chłopaków i podzielić się uzyskanymi informacjami z oblackim światem w Polsce. Tak zrodził się pomysł stworzenia strony internetowej – pisze Małgorzata Mazur.

Inspiracją dla twórczyni stron był również list na rok powołań oblackich o. Louisa Lougena OMI – superiora generalnego naszego zgromadzenia – który wystosował do oblatów Maryi Niepokalanej na całym świecie oraz do wszystkich, którzy żyją ideałami charyzmatu św. Eugeniusza de Mazenoda. Pisał wtedy: “Kościół liczy na nas, aby odpowiedzieć na potrzeby współczesnych ubogich i zapisać nowe karty w historii ewangelizacji!” Słowa te były motorem działania p. Małgorzaty, która stworzyła stronę internetową oraz profil na Facebooku. Jednocześnie opracowała warsztaty dla młodzieży, dotyczące oblatów – męczenników z Hiszpanii. Poprzez ukazanie postawy wiary młodych zakonników, którzy oddali życie za Chrystusa – mając zaledwie 18-26 lat, motywuje młodych do przyjrzenia się swojej wierze i wątpliwościom. Forma dzielenia się w małych grupach pozwala uczestnikom nie tylko zachwycić się przykładem życia oblatów z Pozuelo, ale również umocnić własną wiarę i tożsamość.

Historie młodych Hiszpanów mogą być dla współczesnej młodzieży inspiracją dla pogłębienia swojej wiary i odważnego jej wyznawania nawet w niesprzyjającym Kościołowi środowisku. Wychodząc też z takiego założenia wystosowałam do kilku oblatów odpowiedzialnych za grupy młodzieżowe propozycję przeprowadzenia spotkania z elementami warsztatowymi o męczennikach z Hiszpanii. Dzięki otwartości kilku z nich miałam okazję opowiedzieć o chłopach z Pozuelo młodzieży we Wrocławiu, Kokotku oraz zjeżdżającej na “powołaniówkę”. W trakcie warsztatu młodzi mieli okazję skonfrontować swoją wiarę z wiarą męczenników i wielu z nich było poruszonych ich historią i podjęło głęboką refleksję nad przeżywaniem własnej wiary.

Warsztaty prowadzi do dnia dzisiejszego, zachęcając wspólnoty katolickie i duszpasterstwa młodzieży, aby spojrzeć na potencjał młodych ludzi, którzy inspirowani świadectwem błogosławionych męczenników z Hiszpanii, mogą ożywiać parafie, w których żyją.

Stronę internetową i profil prowadzi sama. Stanowi to jej pasję ewangelizacyjną, którą łączy z obowiązkami swojego codziennego życia. Stąd też posty pojawiają się na niej w miarę możliwości czasowych autorki. Wiedzę o oblatach z Pozuelo czerpie ze źródeł hiszpańskich, pozostając w kontakcie z o. Davidem Lopezem OMI – znawcą ich historii, który obecnie pisze książkę o błogosławionych. Nie zrażają jej również trudności języka hiszpańskiego. Pytana o przyszłość, odpowiada, że po oblatach hiszpańskich chciałaby pochylić się nad świadectwem życia i męczeńskiej śmierci misjonarzy oblatów z Laosu. Wśród nich znajduje się bł. Mario Borzaga OMI – włoski zakonnik, oblat, którego duchowość nacechowana jest niesamowitym poczuciem humoru i tryska z niej radość chrześcijańska. Jego cytaty rozpoczną także cykl “spotkań z kawą” na stronie prowincjalnej od stycznia 2019 roku.

Wszystkie te działania, a szczególnie poznawanie życia młodych oblatów z Hiszpanii – jak podkreśla Małgorzata Mazur – są dla niej niesamowicie umacniające.

Dzięki prowadzeniu tej strony oraz spotkań o męczennikach hiszpańskich mogę realizować swoją świecką oblackość.

Serdecznie zapraszamy na stronę autorki: bohateromi.wordpress.com, a korzystających z Facebooka, na profil, którego adres można odnaleźć na profilu Prowincji: misjonarze.oblaci

(pg/grafika: Bohater.OMI)