W dniu dzisiejszym zakończyło się dwudniowe spotkanie rady prowincjalnej, która pomaga ordynariuszowi polskiej prowincji w sprawowaniu posługi przełożonego. Spotkanie odbyło się w Oblackim Centrum Młodzieży w Kokotku. Ośrodek prowadzony przez oblatów, wciąż wymaga dalszej modernizacji, aby jak najlepiej mógł spełniać swoje zadania w ramach duszpasterstwa młodzieży. Na radzie omawiano zatem najbliższe kroki modernizacyjne oraz organizacyjne.

Jednym z tematów, który poddano pod dyskusję był projekt kościoła i klasztoru, który oblaci zamierzają założyć w Opolu. Do Kokotka przyjechali architekci, którzy omawiali zaproponowane projekty w oparciu o funkcjonalność, utrzymanie oraz możliwość prowadzenia życia wspólnotowego.

Na prośbę biskupa diecezji opolskiej nasze zgromadzenie będzie tworzyć nową parafię pw. św. Jana Pawła II w Opolu na osiedlu w Kolonii Gosławickiej. Jednym z głównych zadań jest postawienie świątyni oraz przylegającego do niej domu zakonnego. Erygowanie nowej wspólnoty parafialnej planowane jest na niedzielę Miłosierdzia Bożego 2019 roku. Wspólnota oblacka – oprócz proboszcza, będzie również składała się m.in. z misjonarzy ludowych. Prawdopodobnie w nowej placówce będzie posługiwać pięciu oblatów Niepokalanej.

W celu dalszych ustaleń o. Paweł Zając OMI udał się po spotkaniu rady prowincjalnej do kurii diecezjalnej w Opolu. Po rozmowie z bp. Andrzejem Czają, udzielił również wywiadu katolickiemu radiu “Doxa”.

(pg/zdj. Filip Hepner)