W ramach przygotowań do jubileuszu 100-lecia obecności Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Polsce, po zakończonym Roku Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, rozpoczyna się czas peregrynacji po oblackich wspólnotach i parafiach kopii cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Na ten czas Stolica Apostolska udzieliła odpustu zupełnego, który będzie można uzyskać pod zwykłymi warunkami za udział w nawiedzeniu obrazu Matki Bożej Kodeńskiej: stan łaski uświęcającej i przyjęcie komunii św. w intencji zyskania odpustu, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, wyznanie wiary i modlitwa w intencjach, w których modli się Ojciec Święty Franciszek.

Peregrynacja obrazu będzie również okazją do przyjęcia kodeńskiego szkaplerza, który na mocy przywileju Stolicy Apostolskiej, mogą nakładać oblaci. Obecnie przyjęło go już przeszło tysiąc osób. Oznacza on również włączenie w dobra duchowe zgromadzenia. Więcej na temat szkaplerza można przeczytać TU.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej są obecni w Polsce od 1920 roku. Posługują w 21. placówkach misyjnych (rekolekcjoniści, kapelani) i duszpasterskich (wspólnoty parafialne). Do polskiej prowincji należą również delegatury, misje i dystrykty (m.in. Madagaskar, Ukraina, Turkmenistan, Białoruś czy Dania). Liczba zakonników w niej posługujących to 470 oblatów. Do nich należy doliczyć również przeszło 100 oblatów polskich, którzy pracują w innych prowincjach zgromadzenia. W Kodniu oblaci obecni są od 1927 roku – sprawują opiekę nad Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej-Królowej Podlasia-Matki Jedności. Sanktuarium rocznie odwiedza przeszło 200 tysięcy pielgrzymów.

 

Terminy nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Kodeńskiej (jeśli istnieje aktywny link, klikając na konkretną datę i miejscowość, możemy obejrzeć relację):

(pg)