Zakończyła się peregrynacja kopii cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej w polskiej wspólnocie rzymskokatolickiej w Luksemburgu. Duszpasterstwo polonijne prowadzą tutaj Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Kustoszem wizerunku był o. Marcin Szwarc OMI – misjonarz ludowy z Kodnia. Podczas dni nawiedzenia wspólnota parafialna gromadziła się na mszach św. oraz nabożeństwach, korzystając również z licznych momentów na prywatną modlitwę przed obrazem, do czego gorąco zachęcał o. Marcin. Polacy mieszkający w Luksemburgu mieli okazję zapoznać się z historią wizerunku i kodeńskiego sanktuarium, a także doświadczyć duchowości tego miejsca.

Zwieńczeniem wydarzenia była wizyta arcybiskupa Jana-Klaudiusza Hollericha SJ – Ordynariusza Archidiecezji Luksemburskiej. W ostatnim dniu peregrynacji sprawował uroczystą Eucharystię w polskim kościele w Neudorf, koncelebrowali ją: o. Paweł Zając OMI – prowincjał oraz oblaci-duszpasterze polonijni w Wielkim Księstwie. W homilii abp Hollerich podkreślał siłę wiary Polaków w zsekularyzowanym społeczeństwie oraz zachęcał do pozostania wiernym wierze ojców.

 

 

Bardzo cenię sobie waszą obecność w Luksemburgu. Jesteście znakiem, że można godnie żyć i gorliwie wierzyć w Pana Boga. Zachęcam was do jeszcze głębszego wyznawania wiary – ta droga jest najlepsza i mamy ogromne szczęście, że my o tym wiemy i nią idziemy.

J.E. abp Jan-Klaudiusz Hollerich SJ – Ordynariusz Metropolii Luksemburskiej.

 

 

 

Eucharystia zgromadziła licznych Polaków, za co podziękował proboszcz parafii – o. Roman Tyczyński OMI. Jedenaście osób z rąk Prowincjała Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – o. Pawła Zająca OMI, przyjęło szkaplerz. Podczas liturgii biskup pobłogosławił obraz Matki Bożej Kodeńskiej, który będzie pielgrzymował po rodzinach w Luksemburgu.

(pg/zdj. oblaci.lu)