Misja na Białorusi ma nową witrynę internetową. Chociaż pracuje tam zaledwie czterech oblatów – w trzech placówkach, postanowili w ten właśnie sposób promować charyzmat oblacki. Strona prowadzona jest po białorusku, co ma znaczenie dla osób, które nie znają języka angielskiego. Dzięki temu mają łatwy dostęp do informacji o zgromadzeniu i jego posłudze na Białorusi.

My – mała wspólnota oblatów na Białorusi – podjęliśmy inicjatywę, aby utworzyć nową stronę internetową dla nas – pierwszy raz w naszej krótkiej historii.
Oczekujemy, że nowa strona będzie dobrym wsparciem, szczególnie dla tych młodych oblatów, którzy pragną być misjonarzami, oraz ułatwi im kontakt z oblatami na Białorusi.

o. Andrzej Juchniewiecz OMI – superior misji na Białorusi.

Na stronie oblate.by znajdziemy aktualność z posługi oblatów na Białorusi, informacje na temat Założyciela oraz prezentację domów zakonnych. Misjonarze posługują w trzech placówkach: Mińsk, gdzie mieszkają w wieżowcu pośród ludzi – planowana jest tam budowa kościoła, do którego przeniosą się zakonnicy; Szumilino w obwodzie witebskim – parafia i sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej oraz Sylwanowce w obwodzie grodzieńskim z parafią Przemienienia Pańskiego. Wspólnotę misji tworzą oo.: Andrzej Juchniewicz OMI, Kazimierz Jędrzejczak OMI, Piotr Bielewicz OMI, Dymitr Zaniemoński OMI. W Polsce posługuje o. Paweł Lemekh OMI – rodowity Białorusin, który pełni funkcję socjusza mistrza nowicjatu na Świętym Krzyżu. W tym też domu swój kanoniczny nowicjat odbywa kandydat z Białorusi na brata zakonnego.

Misja jest najmniejszą jednostką organizacyjną zgromadzenia. Ustanawia ją superior generalny z radą na wezwanie Kościoła lokalnego ze względu na oczywistą potrzebę misyjną. Składa się przynajmniej z trzech oblatów. Powoływana jest tam, gdzie nie ma jeszcze członków naszego zgromadzenia, dając świadectwo wspólnoty apostolskiej.

Misja na Białorusi została ustanowiona w 1992 roku, chociaż oblaci byli tu obecni od 1938 roku. Pod swoją opieką mieli wtedy dwie placówki: w archidiecezji wileńskiej i diecezji pińskiej. Po II wojnie światowej na terenie Białorusi pozostał jedynie o. Wojciech Nowaczyk OMI, posługując w Waszkiewiczach i Nowogródku. Jego ciało spoczywa na cmentarzu w Nowogródku, jako świadectwo heroicznej posługi oblatów w tym kraju. Misja na Białorusi znajduje się pod opieką polskiej prowincji.

(pg)