W parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenoda w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się tradycyjna już wigilia dla osób bezdomnych i samotnych z całego miasta. W wigilijny wieczór zgromadziła ponad 150 osób, które zasiadły do wieczerzy. Spotkanie odbyło się przy udziale wielkiego poświęcenia parafian, sióstr służebniczek, członków parafialnego zespołu Caritas, młodzieży i wolontariuszy. Ubodzy i samotni mogli nie tylko połamać się tradycyjnym opłatkiem, ale również włączyć się we wspólne kolędowanie. Wielu z nich nie przygotowałoby własnymi siłami wigilijnego stołu.

To pierwsza taka moja wigilia. Nigdy wcześniej nie widziałem, aby siedzący obok mnie człowiek chował do siatki resztki jedzenia z wigilijnego stołu. Dziękuję pięknie tym wszystkim, którzy wsparli naszą parafialną inicjatywę, często składając anonimowe ofiary w biurze parafialnym i przynosząc artykuły spożywcze.

o. Krzysztof Jurewicz OMI – proboszcz oblackiej parafii na Pogorzelcu w Kędzierzynie-Koźlu

Wigilia dla bezdomnych i samotnych jest organizowana w parafii pw. św. Eugeniusza od wielu lat. Jest wyrazem naszego charyzmatu, wychodzenia do ludzi w różny sposób opuszczonych, wykluczonych i ubogich. Stół wigilijny jest także miejscem budowania więzi międzyludzkich. Obok siebie zasiadają różni ludzie, aby wspólnie radować się z narodzin Zbawiciela. Podczas tegorocznego spotkania wspólnotę stołu budowali ludzie samotni i bezdomni, Senator RP – Ryszard Peczkis z małżonką i duszpasterze. Nie można również zapomnieć o tych, którzy dbali o wigilijną atmosferę, służąc w duchu chrześcijańskiego miłosierdzia – obsługując stoły, przygotowując potrawy czy animując spotkanie muzycznie. Warto podkreślić, że wigilia dla bezdomnych i ubogich od lat organizowana jest późnym popołudniem 24 grudnia – tak, aby zachowana była wymowa tego spotkania. Wolontariusze i ci, którzy włączyli się w organizację tego posiłku, bezpośrednio po tej wieczerzy, udawali się do własnych domów i rodzin, aby z nimi również zasiąść do wigilijnego stołu. Jak wielu z nich podkreśla – idą do domu z doświadczeniem Jezusa, którego już spotkali w ubogich, samotnych i bezdomnych. Jest to jedyna taka wigilia w Kędzierzynie-Koźlu.

(pg/zdj. OMI Kędzierzyn-Koźle)