Ojciec Święty Franciszek mianował o. Romeo Saniela OMI administratorem apostolskim wikariatu Jolo na Filipinach. Jednostka kościelna leży w Muzułmańskim Autonomicznym Regionie Mindanao. Podlega bezpośrednio Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a na jej czele stoi Wikariusz Apostolski mianowany przez Watykan, którego katedrą jest XIX wieczny kościół pw. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Od czasu powstania wikariatu (1958 rok, wcześniej Prefektura Apostolska Sulu od 1953 roku) na jej czele stali nieprzerwanie Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Ojciec Saniel zastąpił na tym stanowisku bpa Angelito Lampona OMI, który został powołany na stolicę arcybiskupią sąsiedniej diecezji Cotabato. Kanoniczna instalacja nowego administratora nastąpi 30 stycznia 2019 roku.

 

 

Dziękuję Ojcu Świętemu za zaufanie okazane mojej osobie, abym mógł kontynuować dobrą pracę, jaką oblaci zapoczątkowali w tym wikariacie
– powiedział o. Romeo Saniel OMI w wywiadzie dla magazynu Inquirer.

 

 

Jako cel swojej posługi wyraził chęć dalszego rozwijania oblackich misji, które stanowią pomost między różnymi kulturami i religiami w tym rejonie. Oblaci Niepokalanej wybudowali i prowadzą na tym obszarze szereg szkół katolickich, które budują pomosty porozumienia między chrześcijanami i muzułmanami. Uczą się w nich katolicy, wyznawcy Allaha jak również rdzenna ludność filipińska. Zapowiedział również, że wraz z misjonarzami będzie dalej promował poprawę warunków mieszkaniowych, tworzył spółdzielnie, pomagał w zdobywaniu środków do życia i organizował miejsca opieki zdrowotnej.

W ponad półtoramilionowej populacji regionu katolicy stanowią niecałe 2% (31 675 osób). Wikariat podzielony jest na 5 parafii i 7 misji. Posługuje w nim 12 prezbiterów (w tym 10 oblatów) oraz blisko 40 braci i sióstr zakonnych (w tym 3 oblatów-braci). Ojciec Romeo Saniel OMI będzie sprawował opiekę nad wikariatem aż do powołania przez Stolicę Apostolską nowego biskupa dla tej jednostki.

(pg/inquirer.net)