Pod intrygującym skrótem SzOP kryje się inicjatywa ewangelizacyjna, zrodzona przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na Koszutce w Katowicach, którą opiekują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. “Szczęśliwi Obecnością Pana” powstali jako inicjatywa ludzi świeckich, którzy chcieli wielbić Boga.

W grudniu 2008 roku podczas jazdy pociągiem Marcin Dylus zwany „Dylu” wpada na pomysł, żeby zrobić …. koncert uwielbienia. Renata, która wracała z Marcinem pociągiem mocno zdziwiła się tym pomysłem. Na początku pomysł nie był całkiem sprecyzowany. I skąd się wziął? Natchnienie Ducha Świętego? Miesiąc później w Spodku odbywa się koncert zespołu Delirious i TGD. To utwierdza Renatę i Marcina w pomyśle koncertu, potwierdza, że to dobry kierunek. Mniej więcej miesiąc po koncercie w Spodku odbył się pierwszy koncert naszego zespołu. Był to dokładnie 17 styczeń 2009 roku w naszej parafii na Koszutce. Uwielbienie właściwie nie powinno się odbyć – nie było sprzętu, a przede wszystkim muzyków. Modliliśmy się, żeby udało się zebrać skład. Ostatni brakujący muzycy pojawili się dwa tygodnie przed koncertem – wspomina Marcin Dylus, lider formacji.

Zespół nie powstał by dawać koncerty, pragnie pomagać ludziom w modlitwie, a jej szczególnym wyrazem jest uwielbienie. Nazwa grupy jest intrygująca i o to właściwie chodziło. Sympatyczny ssak nie pozwala przejść obojętnie, a za nim odsłania się pasja muzyków, którzy tworzą formację.

Do zespołu trafiają ludzie, którzy pragną uwielbiać Boga. Od 3 lat w parafii na Koszutce zespół prowadzi Wieczory Chwały (3 niedziela miesiąca), przyjęło się również, że posługujemy podczas weekendów Alpha oraz jeździmy w miejsca gdzie nas zaproszą. Zespół dwa razy prowadził uwielbienie podczas wczasorekolekcji w Łebie, prowadził uwielbienia w różnych parafiach oraz w zeszłym roku dzielił się dobrą nowiną we wrocławskim więzieniu, gdzie został zaproszony przez o. Roberta Żukowskiego OMI.

Na przestrzeni lat skład zmieniał się wielokrotnie, niemniej jednak ideały pozostały. W tym roku zespół obchodzi 10. rocznicę działalności, z tej okazji odbył się wieczór uwielbienia w oblackiej parafii na Koszutce. Można śmiało powiedzieć, że powrócili do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło. Członkowie grupy wspominają ogromną życzliwość proboszczów parafii: o. Norberta Sojki OMI oraz obecnego duszpasterza, o. Bartosza Madejskiego OMI, dzięki którym zespół mógł powstać, rozwijać się i nadal spotyka się pod skrzydłami oblatów.

Obecny skład zespołu SzOP: gitara prowadząca (Lider zespołu) – Marcin “Dylu” Dylus, gitara basowa – Iwo Sajdak, gitara – Magdalena Dylus, instrumenty klawiszowe – o. Piotr Prauzner-Bechcicki OMI, perkusja – Kuba Fedak, wokal: Katarzyna Komisarczyk, Dorota Polewany, Katarzyna Boba, Anna Bednar, realizator dźwięku – Maciej Fryta Frydrychowicz.

(pg/zdjęcia SzOP, OMI Katowice)