<<„Sąsiedzi” trochę „Sami Swoi”>> to tytuł spektaklu aktualnie przygotowywanego przez rok I i II oblackiego scholastykatu. Premiera widowiska po Świętach Wielkiej Nocy. Jest to satyra ludowa powstała z połączenia liryki z epiką, bowiem na początku XX wieku Piotr Kołodziej napisał swój obrazek sceniczny, pt. „Sąsiedzi”, natomiast dokładnie 100 lat później Andrzej Mularczyk wydał powieść obyczajową, pt. „Każdy żyje jak umie”, na podstawie której nakręcono słynną trylogię „Sami Swoi”.

Połączenia liryki z epiką podjął się scenarzysta, choreograf i reżyser o. Krzysztof Czepirski OMI. On też wprowadził elementy: uwspółcześniające spektakl, moralne i religijne. Spektakl trochę jakby z ludowego skansenu polskiej mowy i gwary, kultury, obyczajów, piosenek, rekwizytów…

Z połączenia obu tekstów powstał nasz spektakl, który zgodnie z gatunkiem ośmiesza, piętnuje zjawiska, obyczaje, politykę, grupy społeczne i relacje międzyludzkie, które są zmorą w ludzkiej egzystencji. Wszystko, to czym zajmuje się nasz spektakl, było, jest i będzie towarzyszyć ludziom, jak długo żyć będą obok siebie, wpatrzeni tylko w siebie, zatroskani wyłącznie o własne dobro. Wesołe widowisko, choć nie do końca komedia – dla szerokiej publiczności. Zapraszamy!

o. Krzysztof Czepirski OMI

Sztukę można obejrzeć w auli seminarium obrzańskiego w terminach podanych na plakacie. Wstęp jest darmowy, jednak ze względów organizacyjnych przygotowano bezpłatne bilety, które można zarezerwować na furcie klasztornej w Obrze.

Działalność sceniczna oblackich kleryków jest częścią formacji seminaryjnej. Od wielu już lat sztuki teatralne, wystawiane na deskach auli seminaryjnej, cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności.

(pg)