W nocy z soboty na niedzielę, 16-17 marca 2019, nieznani sprawcy zniszczyli krzyż, stojący przy oblackiej parafii na Koszutce w Katowicach. Pasyjka została w wielu miejscach dotkliwie uszkodzona – prawdopodobnie obrzucono figurę kamieniami. Sprawę zgłoszono na policję, która zapoznaje się również z materiałami, zarejestrowanymi kamerami monitoringu.

Krzyż postawiony z okazji spotkania oblackiego duszpasterstwa młodzieżowego “Niniwa” w 2007 roku, był jednym z charakterystycznych miejsc przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na Koszutce. Odwzorowany na kształt krzyża oblackiego, jaki nosimy na piersi, był znakiem naszej tożsamości oraz wskazywał na obecność synów św. Eugeniusza w centrum Katowic – nieopodal słynnego “Spodka”.

Wydarzenie niesie ze sobą ból i rozgoryczenie zarówno parafian jak i wspólnoty zakonnej na Koszutce. Tym bardziej, że tego aktu wandalizmu dokonano w okresie Wielkiego Postu, w którym wpatrujemy się i adorujemy tajemnicę Krzyża, a wielu oblatów – w tym z komunitetu katowickiego – głosi rekolekcje parafialne, przypominając znaczenie tego znaku miłości Boga do człowieka.

(pg/zdj. R. Grabka OMI)