23 marca 2019 roku, w Collegium Anatomicum przy ul. Święcickiego 6 w Poznaniu odbyła się konferencja „Oswoić tropik”. Wydarzenie zorganizowała Fundacja “Redemptoris Missio” przy współpracy z Kliniką Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Podróże turystyczne do afrykańskiej sawanny lub w głąb amazońskiej dżungli są wśród Polaków coraz bardziej popularne. W folderach turystycznych rzadko jednak można przeczytać o zagrożeniach zdrowotnych związanych z egzotycznymi wyprawami. Podobnie, co raz więcej ludzi decyduje się na krótkotrwałe wyjazdy misyjne: wolontariaty, staże, doświadczenia. Dobre chęci jednak nie wystarczą. Działając nieprofesjonalnie można zrobić więcej szkody niż pożytku. Podczas konferencji prelegenci postarają się przestrzec przed tym zagrożeniem i pokazać na czym polega profesjonalna pomoc i odpowiedzialny wolontariat.

Konferencja „Oswoić tropik” była okazją, aby dowiedzieć się jak zapobiegać i leczyć tropikalne choroby. Wśród prelegentów znajdowali się wybitni specjaliści medycyny podróży, eksperci z organizacji pozarządowych oraz naukowcy z Polski (Bydgoszcz, Poznań, Wrocław, Warszawa) i świata (Papua Nowa Gwinea). Konferencja dotyczyła w sposób szczególny: zapobiegania i leczenia chorób tropikalnych, przygotowania do egzotycznych podróży, odpowiedzialnego wolontariatu zagranicznego, w tym misyjnego.

Wśród prelegentów konferencji był również o. dr Marcin Wrzos OMI, który wygłosił referat “Obecność świeckich w ośrodkach misyjnych: szanse i wyzwania”.

(J. Jarosz/zdj. A. Jarosz-Pydzińska/misyjne.pl)