W dniu wczorajszym zakończyła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Kodeńskiej we wspólnocie parafialnej w Kędzierzynie-Koźlu. Poprzedziły ją rekolekcje parafialne, prowadzone przez superiora wspólnoty oblackiej w Kodniu – o. Sebastiana Wiśniewskiego OMI. Dzięki staraniom proboszcza kędzierzyńskiej parafii, ubogacone zostały wymownym spektaklem pt.: “Pasja”, w wykonaniu Teatru A z Gliwic.

Czas peregrynacji trwał od 2-3 kwietnia 2019. Opiekunem wizerunku był Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej – o. Damian Dybała OMI, który przybył do Kędzierzyna wraz z br. Adamem Makarewiczem OMI. Dla parafian z Pogorzelca obecność proboszcza z Kodnia była miłą niespodzianką – wielu z nich pamięta go z czasów, gdy pełnił posługę wikariusza w tutejszej parafii. Oczekiwanie na przyjazd samochodu-kaplicy zgromadziło wielu wiernych nie tylko z parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenoda, ale również z całego miasta i dwóch kędzierzyńskich dekanatów. Po przywitaniu wizerunku, uroczyście wniesiono go do świątyni, gdzie Matkę Bożą Kodeńską powitali przedstawiciele grup parafialnych.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył superior kędzierzyńskiego komunitetu oblatów – o. Rafał Kupczak OMI, koncelebrowali ją oblaci oraz prezbiterzy diecezjalni. Podczas Mszy świętej małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie, zawierzając dalsze wzrastanie ku świętości wstawiennictwu Matki Jedności. Kazanie wygłosił rekolekcjonista, zachęcając do pogłębiania swojej relacji z Bogiem i wskazując na duchowość maryjną, która prowadzi do zjednoczenia z dziełem Chrystusa. Wierni złożyli przed wizerunkiem deklaracje adopcji dziecka poczętego, zobowiązując się do modlitwy za poczęte życie z prośbą do Bożej Opatrzności o opiekę i możliwość, by dzieci przyszły na świat i wzrastały w świętych, pełnych miłości rodzinach.

Czas peregrynacji jest również okazją do przyjęcia szkaplerza kodeńskiego, który włącza w dobra duchowe Zgromadzenia. W Kędzierzynie uczyniło to kilkuset wiernych.

Po zakończonej Eucharystii był czas na modlitwę indywidualną, która zgromadziła nie tylko grupy parafialne (Odnowa w Duchu Świętym, Wspólnota młodzieżowa Niniwa, Róże Różańcowe), ale również wielu wiernych, którzy przybywali z całego miasta, aby choć przez chwilę trwać przed obrazem Matki Bożej. Kulminacją czuwania był Apel Jasnogórski, podczas którego dokonano aktu zawierzenia parafii Matce Bożej Kodeńskiej.

Wyrażając wdzięczność Bogu i Matce Bożej Kodeńskiej za czas rekolekcji i peregrynacji w parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenoda w Kędzierzynie-Koźlu, o duchowych przeżyciach i owocach tego czasu mówi proboszcz parafii – o. Krzysztof Jurewicz OMI:

 

(pg/zdj. M. Piasecki OMI (spektakl)/zdj. M-studio Foto-Lidka z Nysy)