Wigilia Paschalna jest “świętem wszystkich świąt” i w ścisłym sensie celebrowaniem Zmartwychwstania Pańskiego. Jest również najstarszą liturgią Kościoła, która była już sprawowana na początku III wieku – w takim układzie, jak znamy ją dziś. Był to również jedyny dzień w roku, kiedy katechumeni otrzymywali sakrament chrztu świętego, a następujący po niej tydzień nazywamy “białym tygodniem” ze względu na fakt, że nowo ochrzczeni przez cały tydzień uczestniczyli w liturgii ubrani w białe szaty. Cały rok liturgiczny koncentrował się właśnie na tej nocy, do której również przygotowywali się tzw. publiczni pokutnicy, czyli ci, którzy po spowiedzi indywidualnej u biskupa lub prezbitera, zanim otrzymali rozgrzeszenie, odbywali pokutę. Ich pojednanie z Kościołem następowało tuż przed Wigilią Paschalną – w Wielki Czwartek, w który pierwotnie nie sprawowano Eucharystii, ale obrzęd pojednania i rozgrzeszenia, jako element dzisiejszego sakramentu pokuty, który przeżywamy już w całości i bez publicznej pokuty, jako warunku otrzymania rozgrzeszenia.

W parafii pw. św. Mikołaja w Kijowie tegoroczna Wigilia Paschalna miała bardzo głęboki wymiar, jako liturgia odrodzenia przez udzielenie chrztu świętego dwojgu dorosłych katechumenów.

Po błogosławieństwie wody chrzcielnej nastąpił obrzęd przyjęcia katechumenów oraz ich wyznanie wiary. Szafarzem sakramentu był o. Andrzej Rak OMI.

Wielkanoc jest dniem, w którym Kościół pierwotny udzielał chrztu. W ten dzień Wielkiej Soboty podczas Mszy świętej w naszym kościele dwóm dorosłym osobom został udzielony sakrament chrztu świętego. Olga (30 lat) przygotowywała się do tego sakramentu przez prawie dwa lata katechezy w naszej wspólnocie. Dla Marko, przyjęcie sakramentu chrztu, zupełnie zmieniło jego życie – przyjął chrześcijaństwo, przechodząc na nie z islamu. Sam pochodzi z Iraku. Naszym pragnieniem jest, aby nasz brat i siostra wzrastali w wierze i aby Światło, w które zostali dziś obleczeni, świeciło im zawsze na drodze do zbawienia! – powiedział proboszcz parafii.

Nowo ochrzczeni przyjęli również pierwszą komunię świętą. Na zakończenie liturgii odbyła się procesja rezurekcyjna.

Kilka dni wcześniej – podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek – dziewięcioro dorosłych zostało dopuszczonych do stołu Eucharystii.

(pg/zdj. Parafia pw. św. Mikołaja w Kijowie)