Ordynariusz diecezji opolskiej – bp Andrzej Czaja odprawił Eucharystię we wspomnienie męczenników II wojny światowej, wspominając przede wszystkim wyniesionych na ołtarze, którzy pochodzą z diecezji opolskiej. Są to błogosławieni: o. Alojzy Liguda SVD, o. Józef Cebula OMI oraz ks. Emil Szramek.

Ojciec Józef Cebula OMI – błogosławiony Kościoła Katolickiego, wyniesiony na ołtarze przez św. Jana Pawła II, 13 czerwca 1999 roku w Warszawie. Pochodził z Malni k. Krapkowic (dzisiejsza diecezja opolska). Pomimo wątłego zdrowia odznaczał się heroicznością cnót zakonnych. Był wychowawcą w Małym Seminarium Duchownym w Lublińcu, a następnie mistrzem nowicjatu w Markowicach na Kujawach. Zesłany do obozu koncentracyjnego za udzielanie sakramentów, pomimo zakazu okupanta.

W drugą niedzielę maja każdego roku w Malni obchodzony jest dzień dziękczynny za dar, jaki otrzymało sołectwo w postaci o. Józefa Cebuli OMI. Uroczystości rozpoczynają się uroczystą Mszą św. z udziałem Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej z całej Polski oraz wiernych z parafii, prowadzonych przez oblatów w różnych miastach Polski (Wrocław, Katowice, Lubliniec, Kędzierzyn–Koźle). W Mszy uczestniczą również mieszkańcy gminy Gogolin i dekanatu Kamień Śląski. Po Mszy św. odbywają się koncerty muzyki kościelnej. Tegoroczne uroczystości przeniesiono do Lublińca.

 

 

 

(pg/zdj. Gość Opolski)