27 stycznia 2019 r. islamiści dokonali podwójnego zamachu bombowego na filipińskiej wyspie Jolo. Pierwsza bomba wybuchła wewnątrz oblackiej katedry, a druga na parkingu. Zginęło wówczas 27 osób, a blisko 100 odniosło ciężkie obrażenia.

Filipiny: zamach bombowy w katedrze w Jolo, gdzie posługują oblaci

Katedrą pw. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel od zawsze opiekowali się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, a na terenie diecezji pracują praktycznie wyłącznie oni. Teraz proszą nas o wsparcie. Katolicy na wyspie Jolo nigdy nie mieli łatwo. Na tej wyspie siedzibę ma organizacja Abu Sajaf, która od lat siedemdziesiątych XX w. chce przekształcić południe Filipin w kalifat. Od tamtego czasu w wyniku działań separatystów zginęło w tym regionie ponad 150 tys. ludzi, w tym kilkunastu oblatów. Choć na całych Filipinach liczebnie przeważają katolicy, to na wyspie Jolo większość stanowią muzułmanie. Katedra w Jolo wielokrotnie była celem zamachów terrorystycznych. Dlatego prosimy o pomoc. Do odbudowy zniszczonej katedry potrzeba dużej sumy pieniędzy. Wierzymy, że razem uda nam się pomóc filipińskim oblatom i wspólnie odbudować choć jej część. Każdy może pomóc i wesprzeć akcję dowolną kwotą. Za wszystkie ofiary dziękujemy!

Wsparcia finansowego można udzielić przez portal internetowy www.misyjne.pl. W zakładce „Włącz się”, „Nasze akcje” znajduje się specjalny suwak, za pomocą którego ustala się kwotę wsparcia – https://misyjne.pl/nasza-akcja/odbudujmy-katedre-w-jolo/

Pieniądze można wpłacić również tradycyjnym przekazem pocztowym, z dopiskiem „Katedra w Jolo”: Misyjne Drogi, ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań, Nr konta PL: 18 1020 4027 0000 1202 0031 7198.

 

(pg/misyjne.pl)