Rozpoczęło się ponad dwutygodniowe spotkanie Administracji Generalnej Zgromadzenia z przełożonymi prowincji i innych jurysdykcji, rozsianych na całym świecie. Ma ono na celu ocenę realizacji postanowień ostatniej Kapituły Generalnej, a jednocześnie ma pomóc ustalić kształt funkcjonowania i kierunek rozwoju oblatów w trakcie przygotowania do kolejnej kapituły.

Spotkanie odbywa się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze. Pierwszym punktem była Eucharystia, sprawowana przez Wikariusza Generalnego – o. Paolo Archiati OMI. W kazaniu nawiązał do ciągłej potrzeby głoszenia Ewangelii.

Jesteśmy tu po to, aby przypomnieć sobie jak ważne jest głoszenie Chrystusa. Musimy być Jego świadkami szczególnie w dzisiejszym świecie i wszędzie tam, gdzie zostaliśmy posłani. Uczniowie w jednej z ewangelicznych scen idą do Emaus tak, jak my dzisiaj przybyliśmy do Obry. Niedługo jednak będziemy musieli wrócić do naszych krajów i tam głosić Dobrą Nowinę.

 

 

Celebracji liturgicznej towarzyszył krzyż Założyciela, który przywiózł do Obry Superior Generalny – o. Louis Lougen OMI.

Po Mszy św. w kaplicy seminaryjnej, uczestnicy spotkania udali się procesyjnie do sali obrad, gdzie głos zabrał Ordynariusz Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Ojciec Paweł Zając OMI powitał zgromadzonych w imieniu polskich oblatów, jak również przekazał pozdrowienie i zapewnienie o modlitwie ze strony Arcybiskupa Poznańskiego – abp. Stanisława Gądeckiego, z którym uczestnicy obrad spotkają się w przyszłą sobotę, w ramach dnia wolnego od dyskusji. Ojciec prowincjał podkreślił, że fakt organizacja spotkania międzykapitulnego w Obrze, jest dla naszej prowincji przywilejem, ponieważ odbywa się ono niemalże w wigilię setnej rocznicy obecności oblatów w Polsce, którą będziemy obchodzić w przyszłym roku. Prowincjał podziękował miejscowej wspólnocie, która od dłuższego czasu przygotowywała spotkanie, wyraził wdzięczność za wsparcie ze strony prowincji, Prowincji Wniebowzięcia NMP w Kanadzie, Delegatury Francja-Benelux oraz Dystryktu Norwegia-Szwecja.

Następnie głos zabrał o. Antoni Bochm OMI – Radny Generalny na Europę. Podkreślał, że nasz kontynent wydaje się regionem głęboko wierzącym, ale coraz bardziej wiara Europejczyków staje się słabsza i słabsza. Stanowi to dla nas szczególne wyzwanie.

Ojciec Louis Lougen OMI – Superior Generalny i kolejny następca św. Eugeniusza, wskazał na zapis Konstytucji i Reguł, dotyczący spotkania w Obrze. Nakreślił cele tego czasu, określając go jako czas łaski. Na koniec pobłogosławił zebranych krzyżem Założyciela i zaintonował śpiew “Salve Regina”.

Cel spotkania w Obrze wyjaśnia o. Adriano Titone OMI, jeden z dwóch moderatorów:

(pg/MJ/OMI WORLD)