JÓZEF HIPOLIT GUIBERT OMI (1802 – 1886)

 

Zatrzymajmy się w naszym opisie, aby bardziej przyjrzeć się osobie ojca Guiberta.

Urodził się 13 grudnia 1802 roku w Aix-en-Provence, w 1819 roku wstąpił do wyższego seminarium. Cztery lata później przyłączył się do Misjonarzy Prowansji, w 1823 i 1824 złożył oblację. 14 sierpnia 1825 roku w Marsylii z rąk Fortunata de Mazenoda otrzymał święcenia kapłańskie.

W 1826 roku został mianowany mistrzem nowicjuszy, funkcję tę sprawował aż do 1828 roku, kiedy został wysłany do Notre-Dame du Laus. Przez pięć kolejnych lat był superiorem, rektorem sanktuarium i głosicielem misji ludowych.

Yvon Beaudoin napisał: W latach 1835-1841 był superiorem wyższego seminarium. Ojciec Guibert nie zawiódł zaufania superiora generalnego. W ciągu kilku lat udało mu się odzyskać dawny budynek seminarium i dobudować trzy piętra. Wnet liczba seminarzystów zwiększyła się z 10 do prawie 100. Formatorami byli kompetentni profesorowie: ojciec Albini moralista ojciec Telmon biblista i ojciec Moreau dogmatyk. Aby otrzymać wsparcie ojciec Guibert często musiał wyjeżdżać do Paryża, gdzie zapoznał się i zaprzyjaźnił się z ministrami króla Ludwika Filipa. Tam rozwinął swe dyplomatyczne talenty, dzięki czemu udało mu się doprowadzić do pojednania pomiędzy biskupem de Mazenodem i królem, który nie chciał, aby we Francji przebywał biskup Ikozji mianowany biskupem bez zgody rządu przez Grzegorza XVI w 1832 roku. W Paryżu rząd, który był odpowiedzialny za mianowanie biskupów   nie zwlekał z zamiarami, aby superiora wyższego seminarium mianować na stolicę biskupią. Został mianowany biskupem Viviers, a święceń biskupich 11 marca 1842 roku udzielił mu Eugeniusz de Mazenod.

Kontynuując lekturę listów świętego Eugeniusza bardzo często będziemy spotykać nazwisko ojca Guiberta. Przytoczę jedynie kilka przyszłych wydarzeń: Do 157 roku był biskupem Viviers, w 1871 roku został biskupem Tours, w latach 18710-1886, czyli do śmierci, był arcybiskupem Paryża. W grudniu 1873 roku został kardynałem. Był odpowiedzialny za budowę bazyliki Sacré-Cœur na Montmartre, w której został pochowany.

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie: https://www.omiworld.org/fr/lemma/guibert-cardinal-joseph-hippolyte-fr/