W piątkowe popołudnie – 2 sierpnia br.; przybyła do wspólnoty świętokrzyskiej Matka Boża Kodeńska, Matka Jedności i Miłosierdzia. Kustoszem obrazu był o. Marcin Szwarc OMI z komunitetu kodeńskiego. W pierwszym dniu poprowadził dzień skupienia dla miejscowej wspólnoty zakonnej: ojców, braci zakonnych i nowicjuszy;

W sobotni wieczór wraz z wiernymi spotkaliśmy się przy wizerunku Pani Kodeńskiej by wspólnie modlić się i zawierzać Bogu przez Jej wstawiennictwo naszą wspólnotę zakonną, pielgrzymów i pątników nawiedzających świętokrzyskie sanktuarium; w niedzielę rano Matkę Bożą przywitali przedstawiciele Huty Szklanej: dzieci oraz pani sołyts Barbara Zielińska a w imieniu wspólnoty zakonnej ojciec superior Marian Puchała OMI.

Przed każdą Mszą świętą o. Marcin przybliżył wiernym historię obrazu i Kodnia. Natomiast po Mszy świętej o godzinie 11.30 miało miejsce nabożeństwo, podczas którego blisko 100 wiernych przyjęło szkaplerz Serca Jezusowego i Matki Bożej Kodeńskiej. O godzinie 19.00 w bazylice rozpoczął się koncert organowy “na cztery nogi i cztery ręce” w wykonaniu Duo Bator & Bator. Koncert został zorganizowany przez fundację im. Edwarda Kusztala z Kielc. Był to ostatni koncert w ramach Letniego Festiwalu Muzyki Sakralnej pt.: “Ucho igielne”. Podczas koncertu usłyszeliśmy szeroki repertuar muzyki organowej począwszy od utworów barokowych, przez romantyczne po współczesną muzykę organową.

Podczas koncertu obecny był pan Piotr Wawrzyk – podsekretarz stanu ds. prawnych i traktatowych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.  Koncert zakończył o. Marian Puchała OMI, dziękując organizatorom i artystom oraz zebranej publiczności. O. Marian wyraził pragnienie, aby podobne koncerty odbywały się cyklicznie w bazylice świętokrzyskiej.

Duo Bator & Bator tworzą Zuzanna Bator – absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach i Staatliche Musikhochschule w Stuttgarcie. Koncertuje w wielu krajach europejskich jako solistka oraz akompaniatorka, a także w duecie Bator&Bator wykonując autorskie transkrypcje muzyki organowej i symfonicznej na 4 ręce i 4 nogi razem z mężem Maciejem. Bierze udział w Festiwalach organowych w Polsce, na Litwie, w Niemczech, Francji, we Włoszech, Hiszpanii. Maciej Bator –  kantor Kościoła Pokoju w Świdnicy. Gry organowej uczył się w Polsce, Szwajcarii, Niemczech i Szwecji. Regularnie koncertuje, promuje muzykę organową i rozpowszechniając ideę prywatnych koncertów organowych, w nawiązaniu do dawnych tradycji miast kupieckich.

Po zakończeniu koncertu miało miejsce nabożeństwo, czuwanie przy wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej, które animował o. Marcin Szwarc OMI, kustosz obrazu. Wierni z okolicznych miejscowości oraz wspólnota oblacka z klasztoru na Świętym Krzyżu jeszcze raz zebrali się na wspólnej modlitwie by zawierzać Bogu przez ręce Matki Jedności i Miłosierdzia swoje intencje i prośby.

Przez całą niedzielę wierni bardzo licznie gromadzili się przy wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej, zawierzając swoje intencje i sprawy; wielu z nich swoje prośby zapisało w księdze próśb i podziękowań.