W powakacyjnym wydaniu pisma zostali przedstawieni Franciszkowi, misyjni, „święci z sąsiedztwa”. To oni zmieniają świat wokół siebie przez zazwyczaj nienagłośnione inicjatywy, wypływające ze spotkania z Bogiem i troski o innych ludzi. Takie osoby stawia Kościołowi przed oczyma papież w nadchodzącym miesiącu misyjnym. W wydaniu znajduje się papieskie orędzie na niedzielę misyjną.

Teolog mieszkający w Andach, franciszkanin Kasper Kaproń napisał: „Rewolucja bergogliańska (papieża Franciszka) we współczesnym chrześcijaństwie polega na tym, że zamienia on dominujący model kartezjański »Cogito, ergo sum« (Myślę, więc jestem), którego konsekwencją jest triumfalizm racjonalności naukowo-technicznej nad radykalnością Ewangelii, na model »Diligor, ergo sum« (Jestem kochany, więc jestem). Prowadzi on do odkrycia siebie jako umiłowanego stworzenia, co w konsekwencji rodzi w człowieku zachwyt nad całym stworzeniem i chęć pomocy, bez względu na przeciwności, ludziom różnego rodzaju peryferii – trudno się z nim nie zgodzić – napisał w edytorialu redaktor naczelny, o. Marcin Wrzos OMI. – W tym numerze „Misyjnych Dróg” pokazujemy osoby z misji, które sprawiają, że Kościół staje się wiarygodny. Zwyciężyła w nich pewność tego, że są kochani przez Boga, mają sprawne ręce, serca i w ten sposób zmieniają swój świat. Wielu im mówi, że są głupi, radykalni, dziwni. Papież Franciszek napisał w „Gaudete et exsultate”, że w Kościele ważni są nie tylko święci z obrazków, ale też „święci z sąsiedztwa” – którzy pożyczą cukier, nakarmią głodne dziecko sąsiada, pomogą naprawić auto, zrobią zakupy, żyjący Ewangelią i działający na rzecz potrzebujących, bo tak po prostu trzeba. Piszemy o nich wszystkich. Biskup Rzymu na rozpoczynający się Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny w październiku br. daje nam za przykład 25 takich misyjnych świadków Ewangelii – kontynuował.

Na łamach „Misyjnych Dróg” autorzy (m.in. Tomasz Terlikowski, Leon Nieścior OMI, Justyna Sprutta, Beata Legutko, Anna Musiał, Justyna Homma) przedstawili misyjnych „świętych z sąsiedztwa”, w krajach misyjnych wszystkich kontynentów. Można przeczytać zarówno orędzie papieża Franciszka na kolejną niedzielę misyjną, jak i analizę oblackiego spotkania międzykapitulnego w Obrze k. Wolsztyna (Paolo Archiati). W oblackim piśmie znajdziemy także wypowiedzi ekspertów dotyczące „świętości z sąsiedztwa” autorstwa Marii Górczyńskiej, ks. Macieja Będzińskiego oraz Elżbiety Sołtysik SSPC.

W 197. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowy z Joanną Rabską i Maciejem Durskim. Dotyczą tematu numeru i ukazują inicjatywę codziennego karmienia 18 mln dzieci w krajach misyjnych, a także pracy na rzecz uchodźców w obozach w Grecji. W dziale „Na granicy kultur i religii” przedstawiono postać o. płk. Konrada Stolarka OMI (Marcin Wrzos OMI, Justyna Nowicka).

W czasopiśmie znalazło się miejsce na dwa fotoreportaże. „Deszcz nie ustępował przez całą niedzielę i w poniedziałek zajęcia odwołano. Nie wyszło żadne oficjalne rozporządzenie w tej sprawie. Zwyczajnie w Paragwaju – zwłaszcza na błotnistej prowincji – wiadomo, że gdy pada, połowa uczniów, nauczycieli i personelu na zajęcia nie dotrze, więc nie warto zawracać głowy tej drugiej połowie” – to fragment zapisków Wojciecha Ganczarka z Paragwaju. Natomiast reportaż Luizy i Bartosza Turków dotyczy tradycyjnego Koziego targu w Omanie: „Jedni i drudzy przekrzykują się, zachwalając, pytając i targując się. Rozpoczyna się niezwykły spektakl – kupno i sprzedaż kozy to nie tylko transakcja, ale cały proces, a przed jej sfinalizowaniem każda koza jest dokładnie oglądana: sprawdzane są kolejno zęby, oczy, kopyta” – zapisują.

W kolejnym wydaniu czasopisma znajduje się dział „Przyjaciele Misji”, a także informacje dotyczące projektów „Misja Szkoła” i „Chata Medyka” prowadzonych przez redakcję oraz szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami z Bermudów. Opublikowano także felietony Elżbiety Adamiak i ks. Andrzeja Draguły. Wśród autorów jest również Wojciech Modest Amaro i jego „Kuchnia z misją”. Na łamach pisma czytelników zachęca się do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl.

„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Wacława Hryniewicza OMI, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Selima Chazbijewicza, Elżbietę Adamiak oraz ks. Andrzeja Dragułę. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne także w wolnej sprzedaży.

Zamów!

(misyjne.pl)