Po raz pierwszy w Ukrainie odbył się modlitewny dzień pamięci prześladowanych za wiarę w XX wieku. Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Ukrainy, dniem modlitewnej pamięci stał się 7 września – pierwsza sobota miesiąca.

Cel ustalenia Dnia pamięci męczenników za wiarę ХХ stulecia polega na tym, żeby obudzić świadomość naszego narodu. Popatrzcie, na przykład, na Polskę. Oni odnajdują każde swojego poległego rodaka […]. Zagospodarowują cmentarze, gdzie pochowani są Polacy, odwiedzają pamiętne miejsca, związane z polską historią. Stawiamy cel, żeby i nasz naród mógł dojść do takiej świadomości. Uświadomić, że my – naród, mamy swoją historię, którą tworzyli nasi przodkowie. Z tej świadomości wypływają i jedność, i patriotyzm, i miłość do rodziców i do ziemi, na której żyjesz – powiedział przewodniczący KEU, bp Bronisław Bernacki.

 

Główne obchody Dnia modlitewnej pamięci prześladowanych za wiarę odbyły się w Tywrowie, gdzie stworzono Memoriał męczenników XX stulecia w Ukrainie. Żeby uhonorować tych, którzy “bieg ukończyli, wiarę zachowali”, przyjechały do Tywrowa wierni z wielu parafii diecezji kamiecko-podolskiej, jak i z innych diecezji Ukrainy. Przybyłych pielgrzymów przywitał Superior Delegatury Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, o. Paweł Wyszkowski OMI.

Uroczystej Eucharystii, jaką sprawowano w intencji uczczenia pamięci tych, którzy oddali swoje życia za wiarę w Chrystusa, przewodniczył bp Bronisław Bernacki. Razem z nim byli obecni biskupi diecezji kamieniecko-podolskiej na czele z ordynariuszem – bp. Leonem Dubrawskim oraz bp. pomocniczym – Radosławem Zmitrowiczem OMI.