W dniach 15-16.10.2019 roku wikariusz prowincjalny o. Sławomir Dworek OMI wziął udział w spotkaniu sprawozdawczo-wyborczym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, które odbywało się w Warszawie. W związku z kończącą się kadencją, sprawozdanie z działalności przedstawił przewodniczący o. Janusz Sok CSsR, z działalności Forum Współpracy Międzyzakonnej – przedstawił o. Robert Wawrzeniecki OMI p.o. Dyrektora FWM i sekretarz wykonawczy KWPZM, a w imieniu Komisji Rewizyjnej sprawozdanie z kontroli funkcjonowania sekretariatu i finansów konferencji przedstawił o. Paweł Kozacki OP.

Już w czasie pierwszego dnia zebrania dokonano wyboru na nową kadencję (2019-2022) przewodniczącego, którym ponownie został o. Janusz Sok CSsR i wiceprzewodniczącego, którym będzie o. Arnold Chrapkowski OSSPE z Jasnej Góry. W czasie głosowań na konsultorów pojawiało się nazwisko oblackiego prowincjała o. Pawła Zająca OMI, ale ostatecznie do konsulty weszli: o. Paweł Kozacki OP, ks. Dariusz Wilk CSMA, o. Bernard Marciniak OFM, ks. Zenon Hanas SAC, o. Marian Gołąb OFMConv, br. Franciszek Grzelka Alb oraz o. Wiesław Dawidowski OSA.

 

Prowincjał oblackiej prowincji zdystansował zaś pozostałych kandydatów w głosowaniu do Komisji Rewizyjnej KWPZM, gdzie uzyskał 54 głosy na 62 głosujących. W gremium tym znaleźli się także o. Tadeusz Florek OCD oraz ks. Bogusław Burgat SChr.

Reprezentujący polskich Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej o. Sławomir Dworek OMI, wikariusz prowincjalny, wraz z innymi przedstawicielami zakonów wysłuchał pomiędzy głosowaniami następujących wystąpień: prezesa zarządu firmy Innpact – Bogdana Platy: „Bezpieczne gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie danych w zgromadzeniach zakonnych w kontekście Ecclesia Software i innych rozwiązań informatycznych”; ks. Wojciecha Sadłonia SAC, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego: „Cel i metodologia badania «Komunikacji nt. intymności, płciowości i seksualności w męskich i żeńskich zakonach w Polsce»” oraz o. Jana Marii Szewka OFMConv: „Zasad obecności i komunikacji osób konsekrowanych w internecie” (ten ostatni dokument przyjęto na rok „ad experimentum”). Wśród tematów znalazły się również informacje i opinie prawne dotyczące Mszy świętych wieczystych.

Swoje wystąpienia do wyższych przełożonych zakonów męskich mieli także o. bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, który pierwszego dnia sprawował Eucharystię, oraz ks. dr Paweł Rytel-Adrianik, rzecznik KEP, który prosił o zwiększenie i polepszenie komunikacji na linii rzecznik KEP – zakony męskie w Polsce.

Wyżsi przełożeni wysłuchali dwóch medytacji: „Duch Święty działa w Kościele” (o. Wiesław Wiśniewski TDŚ) i „Misyjne doświadczenie Kościoła” (o. Henryk Szymiczek SVD).

(rw/zdj. KEP)