Obra: Dziękczynienie za 70-lecie obecności sióstr służebniczek

This is a custom heading element.

20 października 2019

Pierwsze siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej przybyły do Obry 1 października 1949 roku na zaproszenie prowincjała oblatów – o. Stefana Śmigielskiego OMI. Przez lata przy obrzańskim scholastykacie posługiwało pięćdziesiąt sióstr zakonnych. Ich obecność i praca pomaga kształtować młode pokolenia misjonarzy. Z okazji 70. rocznicy przybycia sióstr do Obry, w kościele parafialnym pw. św. Jakuba Większego odbyły się dzisiaj uroczystości jubileuszowe, które zgromadziły licznie przybyłe siostry służebniczki, parafian obrzańskich i zaproszonych gości. Szczególnym podkreśleniem rangi uroczystości była obecność wyższych przełożonych zakonnych – Matki Prowincjalnej Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, s. M. Teofanii Golec ABMV oraz Ordynariusza Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, o. Pawła Zająca OMI.

Uroczystej Liturgii Eucharystycznej przewodniczył prowincjał polskich oblatów. Kazanie wygłosił o. Józef Wcisło OMI – superior domu zakonnego oraz rektor scholastykatu w Obrze. Przypomniał rys historyczny obecności sióstr służebniczek, wskazał również, że ich ofiarna posługa została pobłogosławiona przez Opatrzność powołaniami siostrzanymi z obrzańskiej parafii.

Z okazji jubileuszu wyrażamy Bogu i Siostrom służebniczkom wdzięczność za przeszłość, a jednocześnie z radością przeżywamy teraźniejszość i z nadzieją patrzymy w przyszłość – podkreślał kaznodzieja.

Wskazywał na piękne i czytelne świadectwo wiary sióstr, które pracowały i posługują przy obrzańskim scholastykacie. Zaznaczył, że ta obecność – szczególnie rodziny zakonnej, która ma podobny charyzmat do charyzmatu oblackiego – ma ogromny wpływ na formację nowych pokoleń oblatów.

W dzisiejszej ewangelii Jezus stawia każdemu z nas pytanie: „Czy jednak Syn Człowieczy, znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?” W ewangelii wg. Jana Jezus, w rozmowie ze swoimi przeciwnikami, wskazuje na źródła braku wiary w Niego: „Nigdy nie słyszeliście, ani Jego (Ojca) głosu, ani nie widzieliście Jego oblicza: nie macie także Jego słowa trwającego w was (5,37-38). Słowa, które rodzi owoc w postaci służby Bogu i drugiemu człowiekowi. Maryja: nazwała się pokorną Służebnicą Pańską, po tym jak usłyszała słowa archanioła Gabriela, że będzie Matką Syna Bożego.

Aby być pracowitą i pokorną Martą, trzeba najpierw być wpatrzoną i wsłuchaną w Jezusa Marią. To jest tajemnica dobroci i życzliwości sióstr służebniczek. Widzimy i jesteśmy wdzięczni za to, co robią, ale z tym połączona jest głęboka wiara i modlitwa – konkludował rektor seminarium.

Mszy świętej towarzyszyła oprawa muzyczna Zespołu wokalno-instrumentalnego “Musica Maxima”, który wykonał utwory, komponowane w obrzańskim klasztorze w czasach cysterskich.

(pg/zdj. WSDObra)