Nowy numer „Misyjnych Dróg” o zjawisku współczesnego niewolnictwa

This is a custom heading element.

29 października 2019

W listopadowym wydaniu pisma został szeroko omówiony problem współczesnego niewolnictwa, szczególnie w krajach misyjnych. To problem, który istnieje w 142 krajach świata. W zależności od kryterium, dotyka 40 mln. lub 1,5 mld. ludzi (w tym osoby zarabiające za całodzienną pracę mniej niż 1,5 dolara dziennie). Stają przed nim misjonarze.

„Kilka liczb, za którymi stoją twarze ludzi. Ponad 40 mln. osób na świecie, ze 142 krajów, dotyka niewolnictwo. Są to zazwyczaj najbardziej bezbronni: dzieci (31%) i kobiety (49%). Współczesne oblicze niewolnictwa to nie tylko zmuszanie do: darmowej pracy, prostytucji, bycia dzieckiem-żołnierzem, ale też sprzedaż kobiet do ślubu, czy handel ludźmi dla narządów. Gdy rozszerzymy definicję współczesnego niewolnictwa, co czynią nie tylko Kościelne agendy, o ludzi pracujących za mniej niż 1,5 dolara dziennie, okazuje się, że jest ich na świecie więcej niż 1,5 mld., w tym 168 mln. dzieci. Problem dotyczy krajów misyjnych, choć nie tylko. To boli” – napisał w edytorialu redaktor naczelny, o. Marcin Wrzos OMI. – W tym numerze, kończąc obchody Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, chcemy za słowami papieża Franciszka, zapisanymi w liście zapowiadającym ten czas, mieć w sobie postawę stałego wyjścia z Ewangelią do ludzi różnorodnie poranionych. Przemierzmy trudne misyjne drogi osób pokiereszowanych i wyzyskiwanych przez innych. Kto wie, być może: jedzenie, obuwie, ubrania, sprzęt sportowy, auta, a nawet telefony komórkowe, mają twarz naszych umęczonych bliźnich? Korzystajmy z produktów „sprawiedliwego handlu” – kontynuował.

Autorzy tekstów na łamach „Misyjnych Dróg” (m.in. Maksymilian Nagalski, Zofia Kędziora, Michał Jóźwiak, Rafał Bilicki, Justyna Janiec-Palczewska, Karolina Binek) przedstawili problem współczesnego niewolnictwa i przeciwdziałania mu na różnych kontynentach. Można przeczytać zarówno misjologiczną analizę pielgrzymki papieża Franciszka do Afryki Wschodniej (Emilia Klimasara), jak i wspomnienie o zmarłym przed rokiem redaktorze naczelnym seniorze, o. Alfonsie Kupce OMI (Marcin Wrzos OMI). W oblackim piśmie znajdziemy także wypowiedzi ekspertów dotyczące współczesnego niewolnictwa: Joanny Garnier, s. Marty Błaszak AMBP, Marka Durskiego.

W 198. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowy z Wojciechem Ziębą i s. Anną Bałchan SMI. Dotyczą tematu numeru i ukazują inicjatywę Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade), jak i pomoc współczesnym niewolnikom w Polsce.

W czasopiśmie znalazło się miejsce na dwa fotoreportaże. „Choć od tamtego czasu minęło już 15 lat, a Steven z nastolatka wyrósł na potężnie zbudowanego mężczyznę, w oczach wciąż ma łzy. Był seminarzystą, gdy Lord’s Resistance Army (LRA) uprowadziła go wraz z innymi do buszu. Chłopców szkolili na żołnierzy. Dziewczynki, porywane ze szkół i wiosek, przygotowywali na „żony” bojowników. A gdy pojawiało się pierwsze krwawienie, to znaczy, że były gotowe… Potem dzielili je między siebie, lub wymieniali… Te nieposłuszne zabijano” – to fragment zapisków Krzysztofa Błażycy z Ugandy. Natomiast reportaż Jacka Jarosza dotyczy Madagaskaru: „Miasteczka i wsie w buszu żyją zgodnie z tradycją. W Befasy umarł nobliwy staruszek. Przez cały dzień na jego cześć po okolicy wędrował kondukt żałobny. Żałoba bynajmniej nie oznaczała smutku i zadumy. Niezmordowany kondukt w gorącym słońcu tańczył i śpiewał na cześć zmarłego. Ekstatyczny pochód był zaledwie początkiem uroczystości pogrzebowych” – zapisał.

W kolejnym wydaniu czasopisma nie brakuje działu „Przyjaciele Misji”, a także informacji dotyczących projektów „Misja Szkoła” i „Chata Medyka” prowadzonych przez redakcję. Jak zwykle jest też szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami z Ukrainy. Opublikowano także felietony Elżbiety Adamiak i ks. Andrzeja Draguły. Wśród autorów jest również Wojciech Modest Amaro i jego „Kuchnia z misją”. Na łamach pisma czytelnicy zachęcani są też do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl.

„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Wacława Hryniewicza OMI, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Selima Chazbijewicza, Elżbietę Adamiak oraz ks. Andrzeja Dragułę. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne także w wolnej sprzedaży.

(misyjne.pl)