Aix-en-Provence: Dom macierzysty Zgromadzenia żyje

This is a custom heading element.

30 października 2019

Klasztor po karmelitański w Aix-en-Provence stanowi punkt odniesienia w oblackiej duchowości. To właśnie tutaj rozpoczęła się historia rodziny zakonnej, która rozrosła się na wszystkie zamieszkałe kontynenty, gromadząc dziś w swoich szeregach kilka tysięcy oblatów-ojców i oblatów-braci. Jako nawiązanie do tej niezwykłej epopei rozrostu Zgromadzenia, w sali fundacyjnej powstał wymowny mural, nawiązujący również do słów papieża Jana XXIII:

 

 

Maleńkie ziarno, zasadzone przez Eugeniusza de Mazenoda w 1816 roku, stało się żywotnym drzewem, rozciągającym swoje gałęzie na obu półkulach; dostosowując się do arktycznego klimatu bieguna północnego, a także do palącego ciepła równika.

Św. Jan XXIII (21.05.1961 r.)

 

 

 

 

Od wielu już lat klasztor oblacki w Aix stanowi jednocześnie centrum duchowości, dostępne dla każdego oblata oraz świeckich żyjących charyzmatem św. Eugeniusza de Mazenoda. Odbywają się tutaj m.in. miesięczne rekolekcje, zatytułowane „Doświadczenie Eugeniusza de Mazenoda”, które pozwalają wejść głębiej w duchowość Założyciela oraz wrócić do duchowych początków oblatów.

Dom jest również otwarty na osoby młode, które poszukują drogi swojego życia, jak również szukają swojego miejsca we wspólnocie Kościoła oraz pragną wzrastać w głębokiej duchowości. Oblaci posługujący w Aix stworzyli okazję przeżycia tzw. weekendów integracyjnych. Polegają one odpowiedzieć na fundamentalne pytanie „Kim jestem?” i w oparciu o doświadczenie Eugeniusza de Mazenoda odkryć na nowo, że każdy z nas jest umiłowanym dzieckiem Boga i dziedzicem Jego królestwa. Czas przeżywany przez młodych stwarza również okazję wspólnej modlitwy, poznawania siebie nawzajem i budowania wspólnoty.

(pg/CIEM)