Dzień Wszystkich Świętych ma duże znaczenie dla historii Zgromadzenia. Eugeniusz wybrał ten dzień na złożenie pierwszych ślubów zakonnych Misjonarzy Prowansji. W tym samym dniu zakończyła się pierwsza w historii Kapituła Generalna Zgromadzenia. Podczas niej przyjęto pierwszą regułę, zredagowaną przez Założyciela. Szesnastu pierwszych oblatów (tym 6 nowicjuszy) złożyło przed ołtarzem w kaplicy domu macierzystego w Aix-en-Provence swoje pierwsze śluby zakonne.

Aby podkreślić znaczenie tego dnia w naszej historii, wspólnota domu w Aix wraz z uczestnikami rekolekcji “Doświadczenie św. Eugeniusza” odnowili swoją konsekrację zakonną przed Najświętszym Sakramentem.

Ojciec Louis Lougen OMI, superior generalny i następca św. Eugeniusza, odnosząc się do zbieżności pierwszych ślubów towarzyszy Eugeniusza z uroczystością Wszystkich Świętych, skomentował tę koincydencję w następujący sposób:

Świętujemy wezwanie całej ludzkości, by Bożą miłością została przemieniona w lud święty. W dniu dzisiejszym celebrujemy 201 lat od momentu, kiedy pierwsi Misjonarze Prowansji przyjęli regułę z 1818 roku, napisaną przez Eugeniusza de Mazenoda, i złożyli pierwsze śluby. Eugeniusz chciał świętych, rozpalonych ogniem miłości do Chrystusa i ubogich, aby głosili Dobrą Nowinę. Żadnych tlących się knotów i połowicznych misjonarzy. „W imię Boga, bądźcie świętymi!”

(pg)