W dniu dzisiejszym przypada 19. rocznica śmierci o. Fernanda Jetté OMI – dziewiątego następcy św. Eugeniusza de Mazenoda na stanowisku superiora generalnego Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Urodził się w 1921 roku w Sainte-Rose-de-Lavalnear – Montreal (Kanada). Pierwsze śluby zakonne złożył w 1941 roku, a święcenia prezbiteratu przyjął w Ottawie w 1947 roku. Po studiach specjalistycznych w Paryżu i Rzymie, wykładał misjologię i duchowość na Uniwersytecie Ottawskim, założonym przez oblatów w 1848 roku. Należał do grona formatorów Wyższego Seminarium Duchownego oblatów kanadyjskich pw. świętego Józefa. Tutaj również pełnił urząd superiora w latach 1965-1967. W latach 1968-1972 był wikariuszem prowicjalnym Prowincji Świętego Józefa. Wybrany delegatem na Kapitułę Generalną w 1972 roku, sprawował potem – po raz pierwszy w historii – funkcję wikariusza generalnego Zgromadzenia. Po krótkiej kadencji generała Richarda Hanley’a OMI, w 1974 roku został wybrany na jego następcę. Sprawował urząd superiora generalnego przez dwie kadencje (wybrany ponownie na to stanowisko w 1980 roku).

Ojciec Jetté był świadkiem beatyfikacji Eugeniusza de Mazenoda w 1975 roku, zapisał się również w historii Zgromadzenia jako generał, który doprowadził do końca rewizję Konstytucji i Reguł po Soborze Watykańskim II.

W historii naszej prowincji był przełożonym, który zadecydował o otwarciu misji oblackiej na Madagaskarze. W 1980 roku – we wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, patrona misji – pięciu oblatów polskiej prowincji rozpoczęło pracę na Czerwonej Wyspie. Byli to ojcowie: Franciszek Chrószcz, Jan Sadowski, Jan Wądołowski, Marian Lis oraz Roman Krauz. Kierując słowo do oblatów naszej prowincji, ojciec Jetté napisał:

Niech ta fundacja będzie znakiem żywotności polskiej prowincji i wyrazem jej ducha misyjnego, a dla całego Zgromadzenia natchnieniem i nowym bodźcem. Z całego serca winszuję wam i dziękuję! Proszę Matkę Najświętszą, by zawsze obdarzała was zapałem, radością i pokojem.

Pierwsza grupa polskich misjonarzy na Madagaskarze

W 1986 roku ojciec Fernand Jetté przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Édifice Deschâtelets w Ottawie. W ostatnich latach życia poświęcił się pisaniu wskazań duchowych oraz modlitwie. Jest autorem wydanej po polsku książki: “Oblat Maryi Niepokalanej. Mąż apostolski. Komentarz do Konstytucji i Reguł Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej z 1982 roku.” Odszedł do Pana 6 listopada 2000 roku.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

 

(pg)