Indonezja: Jubileusz 50-lecia kapłaństwa, który zgromadził katolików i muzułmanów we wspólnym dziękczynieniu

This is a custom heading element.

20 listopada 2019

Ojciec Charles „Carolus” Patrick Burrows, irlandzki misjonarz ze zgromadzenia oblatów Maryi Niepokalanej, obchodził jubileusz 50-lecia kapłaństwa. Uroczystości trwały dwa dni i przyciągnęły tysiące ludzi, zarówno katolików, jak i muzułmanów.

76 letni zakonnik służył przez ostatnie 46 lat w Cilacap, południowo zachodniej części prowincji Central Java. W 1973 roku przybył do Kampung Laut, wdrażając kilka projektów humanitarnych, czym zasłużył sobie na rozpoznawalność i głęboki szacunek lokalnej społeczności. W 1983 roku został obywatelem Indonezji, a w 2012 roku otrzymał nagrodę Ma’arif.

Wysiłek misjonarski przyniósł znaczny rozwój tego obszaru. Przed jego przybyciem miejscowi byli zatrudnieni głównie w rybołówstwie na terenach podmokłych. Od tego czasu ich życie zmieniło się radykalnie i są teraz producentami ryżu.

Praca tego urodzonego w Dublinie zakonnika nie ograniczała się tylko do rolnictwa, ale obejmowała także infrastrukturę (tamy i drogi), edukację, szkolenia zawodowe oraz rozwój lokalnych małych i średnich przedsiębiorstw.

Świętowanie jubileuszu rozpoczęło się od Mszy świętej w kaplicy oblackiego niższego seminarium w Cilacap. Eucharystii przewodniczył Romo (ojciec) Carolus, a koncelebrowali ją: o. Tarcisius Eko Saktio OMI – prowincjał oblatów w Indonezji oraz o. Vincent Watun OMI – zaangażowany w Yayasan Sosial Bina Sejahtera (YSBS) – fundację założoną przez irlandzkiego misjonarza w latach 80-tych, której celem jest eliminacja ubóstwa. Na uroczystość przybyło również 29 oblatów z całej Indonezji.

W homilii ojciec Carolus wezwał obecnych do czynienia dobrych uczynków i angażowania się w działalność humanitarną na rzecz innych.

Wejście do raju będzie twoją główną nagrodą – powiedział.

Według członka YSBS, Triasa Dwi Nugroho, bycie wśród ludzi, rozmawianie z ludźmi i praca z nimi bez względu na ich pochodzenie etniczne i religijne, to naturalne cechy ojca Carolusa

Przez 46 lat spędzonych na misji w dystrykcie Cilacap misjonarz współpracował z lokalnymi władzami i zwykłymi ludźmi: rybakami, chłopami, sprzedawcami ulicznymi i wszystkimi, którzy potrzebowali praktycznej pomocy w poprawie ich sytuacji ekonomicznej. Dlatego nie było zaskoczeniem, że w komitecie organizacyjnym festynu uczestniczyli zarówno katolicy, jak i muzułmanie.

Na uroczystościach był również obecny Ganang, muzułmański nauczyciel matematyki w Yos Sudarso High School w Sidareja.

Moi uczniowie i koledzy są w 90% muzułmanami, ale bardzo cieszymy się z pracy w szkole katolickiej, założonej przez ojca Karola – powiedział.

William Kwan z Dżakarty, z indonezyjskiej inicjatywy na rzecz kreatywnej gospodarki (Bekraf) w rozmowie z agencją AsiaNews, miał do przekazania same dobre rzeczy o jubilacie:  „Jest twardym facetem” i „dobrym rozmówcą”. Jest także dobrym przykładem „jak ksiądz katolicki” może „utrwalać międzyreligijną współpracę w społeczeństwie”.

(AsiaNews/OMIWorld, tł. pg)