Tematem zakończonych w kodeńskim sanktuarium rekolekcji była miłość w ujęciu listu do Koryntian. Coraz większą popularnością cieszą się tzw. rekolekcje weekendowe, podczas których od piątku do niedzieli, uczestnicy mogą pochylać się nad słowem Bożym, co nie koliduje z ich zaangażowaniem zawodowym. Przewodnikami po tematyce biblijnej „Największa jest miłość” (1Kor 13,13) byli: o. dr Sebastian Wiśniewski OMI – superior kodeńskiej wspólnoty, homileta i polonista oraz o. Jan Klubek OMI – ceniony spowiednik i kierownik duchowy. W rekolekcjach uczestniczyło kilkanaście osób. Rozkład zajęć przewidywał konferencje, jak również czas spędzony w ciszy metodą lectio divina.

Od kilku lat zakonnicy z kodeńskiego komunitetu stwarzają okazję, aby przeżyć rekolekcje u stóp Matki Bożej Kodeńskiej. Istnieje tutaj zaplecze pielgrzymkowo-turystyczne, które pozwala na duchowe wyciszenie, ale również fizyczny odpoczynek.

Wśród rekolekcji tematycznych można odnaleźć propozycje czasu rozwoju duchowego dla mężczyzn, rekolekcje o przebaczeniu, dla osób konsekrowanych, kapłanów, służby liturgicznej (Kodeńska Szkoła Lektorów i Kantorów) czy w oparciu o metodę lectio divina.

Można także przeżyć indywidualne skupienie, korzystając z towarzyszenia duchowego oblatów z miejscowej wspólnoty.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Sanktuarium Maryjnego w Kodniu: koden.com.pl

Rekolekcje biblijne metodą lectio divina były dla mnie szczególnym czasem spotkania sam na sam z Jezusem w Jego Słowie, Jego miłości do człowieka. Poprzez czas konferencji, medytacji nad Słowem Bożym przed Najświętszym Sakramentem, milczeniem i Eucharystią mogłem głębiej skoncentrować się na Bogu i Jego Słowie, skierowanym do mnie. Dokonałem głębokiej analizy swojego postępowania wobec innych, których spotykam na co dzień. Fantastyczna grupa rekolekcyjna. Wszyscy darzyli się wzajemną sympatią i serdecznością, tworząc wspaniałą wspólnotę. Najważniejsze jednak były przeżycia duchowe, dostarczane przez ojców, prowadzących rekolekcje – do tego szczególne miejsce oraz atmosfera jeszcze pogłębiały przeżycia. Dziękuję, że mogłem ten czas odnowy duchowej spędzić w Kodniu u boku Królowej Podlasia – relacjonuje przebieg rekolekcji Emil Witowski, katecheta z Włodawy

(pg/zdj. sw)