Wspólnota polska w Luksemburgu, dzięki specjalnej dyspensie ks. Jana-Klaudiusza Kardynała Hollericha SJ – Ordynariusza Archidiecezji Luksemburg (ze względu na okres adwentu niedziele tego okresu w kalendarzu liturgicznym mają pierwszeństwo przed innymi obchodami), mogła celebrować uroczystość Niepokalanego Poczęcia w niedzielę – podobnie jak w Polsce.

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył proboszcz wspólnoty polskiej o. Roman Tyczyński OMI, a homilię wygłosił o. Daniel Jeżak OMI. Kaznodzieja zachęcił, aby patrząc na Maryję, zachwycić się Nią na nowo. Następnie przypomniał o życzliwości, z jaką Polonia przyjęła do swoich domów wizerunek Maryi. Wskazał również jak ważne miejsce w życiu Polaków zajmowała i zajmuje Matka Boża. Nawiązując do Niepokalanego Poczęcia, kaznodzieja wskazał, że wielkim orędownikiem ogłoszenia dogmatu był Założyciel Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, św. Eugeniusz de Mazenod. Na koniec zachęcał, aby w dziękczynieniu za ten rok odnowić w sobie miłość do Matki Bożej i z Nią przeżywać codzienność, ponieważ Ona doskonale wskazuje, jak iść prostą drogą do świętości. Pod koniec Eucharystii odbyło się nabożeństwo dziękczynne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, w którym proboszcz zawierzył całą wspólnotę Matce Bożej.

Natomiast bezpośrednio po Mszy świętej nastąpiło zainicjowanie I róży Żywego Różańca, która stała się także swoistym owocem przeżytej peregrynacji Matki Bożej Kodeńskiej. Następnie członkowie Żywego Różańca spotkali się w salce naprzeciw kościoła na cieście i kawie. Z okazji Niepokalanego Poczęcia w tzw. “godzinie łaski” (od 12.00 – 13.00) była możliwość indywidualnej modlitwy w kościele przed obrazem Matki Bożej Kodeńskiej, z której skorzystała spora część parafian.

(pg/rt-OMI Luksemburg)