Obraz Matki Bożej Kodeńskiej towarzyszy rekolekcjom adwentowym, jakie głoszą oblaci: o. Sebastian Wiśniewski OMI oraz o. Piotr Darasz OMI w gorzowskiej parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski. Ikona nawiedzenia była już w Gorzowie Wielkopolskim w parafii pw. św. Józefa na Zawarciu, gdzie posługują oblaci. Miało to miejsce z okazji Roku Matki Bożej Kodeńskiej, obchodzonego w Polskiej Prowincji.

Podczas peregrynacji u gorzowskich oblatów, jeden z kapłanów diecezjalnych, widząc poruszenie i skupienie na twarzach młodych ludzi, zapragnął, aby Matka Boża Kodeńska przybyła również do jego wspólnoty parafialnej. Wyjaśnia przełożony oblackiej wspólnoty w Kodniu – o. Sebastian Wiśniewski OMI:

Wierni bardzo licznie uczestniczą w tym wydarzeniu, nie tylko parafianie, ale też z innych parafii przybywają, żeby pokłonić się Matce Bożej. Też jest tutaj część ludzi, którzy mają korzenie na Wschodzie, czy na Podlasiu. Przyszła jedna pani i powiedziała, że urodziła się w Kodniu  – komentuje ojciec Wiśniewski.

Jednocześnie kończą się rekolekcje adwentowe, połączone z peregrynacją obrazu, w iławskiej parafii Przemienienia Pańskiego. Kustoszem wizerunku jest o. Włodzimierz Jamrocha OMI. Wizyta Matki Bożej w “czerwonym kościele” kończy jednocześnie czas nawiedzenia ikony w polskich placówkach, prowadzonych przez oblatów. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, o. Paweł Zając OMI – prowincjał, przebywając we wspólnocie parafialnej w Iławie, zainaugurował obchody roku jubileuszowego – Roku Misji – który jest dziękczynieniem za 100 lat obecności Zgromadzenia w Polsce.

[Rok Misji w Polskiej Prowincji – rozpoczął się jubileusz 100-lecia oblatów w Polsce]

Rok 2019 w Polskiej Prowincji to nieustanna pielgrzymka tego właśnie obrazu. W sanktuarium w Kodniu mamy zaszczyt być kustoszami i stróżami cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej – mówił prowincjał – Obraz Matki Bożej Kodeńskiej wędruje w tych miesiącach (…) po wszystkich parafiach Polskiej Prowincji misjonarzy oblatów, stąd też gości w Iławie – niemalże na zakończenie tej pielgrzymki.

Pomimo tego, że peregrynacja w Polskiej Prowincji się zakończyła, Matka Boża Kodeńska odwiedza wszystkie parafie diecezji siedleckiej. Podczas tegorocznego adwentu dwa obrazy peregrynacyjne odwiedzą również parafie w różnych miejscach Polski: Legnicę, Miłkowice, Rudną, Łódź, Łęczycę.

(pg/zdj. S. Wiśniewski OMI/K. Trociński OMI)