To był rok… TOP 10 wydarzeń z życia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w 2019 roku!

This is a custom heading element.

1 stycznia 2020

Ewangelia uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi ukazuję Matkę Bożą nie tylko jako zasłuchaną w wydarzenia, jakich jest świadkiem, ale również jako „strzegącą” tych wspomnień. W tekście oryginalnym Ewangelii wg. św. Łukasza, w miejscu polskiego słowa „zachowywała”, znajduje się czasownik „zyntereo”, który oznacza „bronić, strzec, chować jako skarb”. Pamięć jest ważną częścią naszego życia. Maryja wraz z Narodem Wybranym żyła wspomnieniami „wielkich dzieł Boga”, które budują wiarę w Jego opatrzność i chronią wiarę, gdy przychodzi moment próby i pokusy. Można by streścić taką postawę w stwierdzeniu: „skoro tyle razy okazywałeś mi swoją miłość, tyle razy mi błogosławiłeś – to i tym razem mnie nie zostawisz, nie mogę wątpić w Twoją opatrzność”. Tak zrodziła się tradycja „safar” – wyliczania, od hebrajskiego słowa „sefora” czyli „liczba”.

Spojrzenie na miniony rok, które proponujemy, jest nie tylko podsumowaniem wydarzeń – które z natury rzeczy jest sprawą subiektywną, ale przede wszystkim jest ukazaniem, jak wiele razy Bóg błogosławił naszej rodzinie zakonnej. Bez tej pamięci można popaść w zniechęcenie, bo bez korzeni wszystko umiera. Z tą pamięcią wchodzimy w rok 100-lecia obecności oblatów w Polsce.

Spośród ogromu wydarzeń w minionym roku – tych na poziomie całej prowincji, jak również tych, które dotyczyły Zgromadzenia, poszczególnych wspólnot, czy dzieł, jakie prowadzą oblaci – wybraliśmy 10, grupując je pod względem zasięgu i znaczenia dla naszego charyzmatu. Oczywiście, ich wybór jest mocno subiektywny – zapraszamy zatem, aby obok poniższego zestawienia, prześledzić również wszystkie wydarzenia, jakie dokonały się w Roku Pańskim 2019!

10 WYDARZEŃ ROKU 2019

1. ODESZLI DO PANA

Rozpoczynamy od pamięci o naszych Współbraciach, którzy odeszli do Pana po wieczną nagrodę. Mamy świadomość, że nasza teraźniejszość rodzi się z ich wiary i współpracy z łaską Boga w ich życiu. Celebrując 100-lecie obecności oblatów na ziemiach polskich, trzeba pamiętać, że ich kapłańska posługa jest ewangelicznym ziarnem rzuconym w tę ziemię. W minionym roku odeszło do niebieskiej wspólnoty oblackiej 9. zakonników z naszej prowincji:

[Poznaj sylwetki zmarłych oblatów]

Mając w pamięci naszych poprzedników, nie sposób zapomnieć o uroczystości nadania imienia Szkole Podstawowej w Rychwałdzie. Jej patronem został o. płk. Konrad Stolarek OMI – legendarny kapelan dywizjonów lotnictwa myśliwskiego w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej.

[Rychtal: szkoła podstawowa otrzymała imię o. płk. Konrada Stolarka OMI]

2. ROK MATKI BOŻEJ KODEŃSKIEJ

Przygotowując się do 100-lecia obecności misjonarzy oblatów w Polsce, we wszystkich oblackich placówkach w Polsce, jak również w wielu miejscach zagranicą, gdzie posługują oblaci – przeżywaliśmy peregrynację obrazu Matki Bożej Kodeńskiej z sanktuarium na Podlasiu, którego kustoszami jesteśmy od 1927 roku. Obraz odwiedzał oblackie parafie, domy zakonne, misje, więzienia – w których posługujemy, jak również parafie diecezjalne, które również prosiły o możliwość przyjęcia Królowej Podlasia-Matki Jedności z Kodnia.

Z okazji peregrynacji odnowiona została pamięć tzw. „szkaplerza oblackiego” – więcej możesz przeczytać [TUTAJ]

Rok 2019 w Polskiej Prowincji to nieustanna pielgrzymka tego właśnie obrazu. W sanktuarium w Kodniu mamy zaszczyt być kustoszami i stróżami cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. (…) Obraz Matki Bożej Kodeńskiej wędruje w tych miesiącach po wszystkich parafiach diecezji siedleckiej, ale także po wszystkich parafiach Polskiej Prowincji misjonarzy oblatów, stąd też gości w Iławie – niemalże na zakończenie tej pielgrzymki – mówił w Iławie prowincjał, o. Paweł Zając OMI.

Jak wyglądała peregrynacja obrazu Matki Bożej Kodeńskiej w Polskiej Prowincji można zobaczyć, klikając na link obok wybranej placówki:

3. SPOTKANIE MIĘDZYKAPITULNE W OBRZE

Od 1-13 lipca 2019 roku trwało spotkanie międzykapitulne delegatów całego Zgromadzenia. Miejscem spotkania był gmach Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze. Spotkanie międzykapitulne – w myśl Konstytucji i Reguł Zgromadzenia – zwoływane jest przez superiora generalnego z radą w celu oceny realizacji postanowień ostatniej kapituły oraz przygotowań do nowej.

Z okazji spotkania, media prowincji relacjonowały każdy dzień obrad, ubogacając relację wywiadami z oblatami z różnych stron świata:

Spotkanie międzykapitulne w Obrze – dzień I

[Obra – Spotkanie międzykapitulne, dzień II]

[III dzień spotkania międzykapitulnego: symbolika logo i pozdrowienia od Metropolity Poznańskiego]

[Dzień IV spotkania międzykapitulnego w Obrze]

[O ochronie nieletnich i dorosłych szczególnie narażonych – V dzień spotkania międzykapitulnego w Obrze]

[Obra: Pierwsze podsumowania spostrzeżeń]

[Uczestnicy spotkania międzykapitulnego z wizytą w Poznaniu]

[Co powiedział oblatom Metropolita Poznański i najbliższe dni skupienia na spotkaniu międzykapitulnym]

[Obra: Zakończyły się rekolekcje dla uczestników spotkania międzykapitulnego]

[Obra: Trwają ustalenia odnośnie Kapituły Generalnej w 2022 roku]

[Obra: Delegaci na spotkanie międzykapitulne posłani do swoich prowincji]

Życie wspólnotowe jest niesamowite, ale też trudne. Spoiwem tego życia powinna być wzajemna miłość, do której jesteśmy wezwani i która jest naszym powołaniem. Musimy być świadkami miłości wobec tych, do których jesteśmy posłani –  mówił o. Louis Lougen OMI. W czasie Mszy świętej dokonano obrzędu umycia nóg. – Jezus uczy nas, by przez ten gest z miłością i łagodnością oddać się wzajemnej służbie  – przypomniał oblatom ojciec generał.

4. JUBILEUSZ 100-LECIA PROWINCJI

Rok 2020 stanowi jubileuszowy czas świętowania 100-lecia obecności oblatów w Polsce. Nie jest jednak tylko czasem celebracji, ale stanowi jednocześnie Rok Misji, w którym pragniemy odnowić się w charyzmacie. Preludium do jego obchodów stanowiła obecność prowincjała, rady prowincjalnej oraz przełożonych wspólnot zakonnych na corocznych uroczystościach odpustowych w Piekarach Śląskich. To właśnie w tym miejscu znaleźli gościnę: o. Jan Wilhelm Kulawy i o. Jan Pawołek OMI, którzy w 1919 roku głosili kazania na obchodach kalwaryjskich, a następnie kładli podwaliny pod przyszłą polską prowincję oblacką.

W tegorocznej pielgrzymce mężczyzn do Matki Bożej Piekarskiej uczestniczą Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na czele ze swoim prowincjałem (ks. Pawłem Zającem). Są z nami dlatego, że równe 100 lat temu pierwsi polscy oblaci też byli w Piekarach. W okresie przygotowań do plebiscytu głosili pielgrzymom i w okolicznych parafiach kazania religijno-patriotyczne i rekolekcje w języku polskim; podtrzymywali ducha polskości. Dzisiejszą pielgrzymkę uważają za wprowadzenie do jubileuszu 100-lecia posługi w naszej ojczyźnie! Drodzy Bracia, życzmy Wam następnych stu lat posługi – mówił Metropolita Katowicki – abp Wiktor Skworc.

[Piekary Śląskie: Preludium obchodów 100-lecia obecności oblatów w Polsce]

Rozpoczęcie obchodów 100-lecia polskiej prowincji ogłoszono jednocześnie w Iławie 8 grudnia 2019 roku i Poznaniu 14-15 grudnia 2019 roku:

[Rok Misji w Polskiej Prowincji – rozpoczął się jubileusz 100-lecia oblatów w Polsce]

[Poznań: Kazanie Prowincjała Polskiej Prowincji z okazji inauguracji Roku Misji – jubileuszu 100-lecia oblatów w Polsce]

Na przełomie stycznia i lutego br. na stronie prowincjalnej pojawi się szczegółowe kalendarium obchodów, na które serdecznie zapraszamy!

5. NOWA FUNDACJA OBLACKA W POLSCE – KLASZTOR I PARAFIA W OPOLU

Widzialnym owocem 100-lecia oblatów w Polsce jest nowa fundacja w Opolu. Na zaproszenie bp. Andrzeja Czai – ordynariusza diecezji opolskiej, oblaci założyli nową wspólnotę zakonną i podjęli się budowy wspólnoty parafialnej pw. św. Jana Pawła II.

Nową wspólnotę oblacką tworzą:

– o. Franciszek Bok OMI – superior klasztoru, ekonom i proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II

– o. Paweł Gomulak OMI – misjonarz ludowy, Koordynator Medialny Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów MN, Misjonarz Miłosierdzia, ustanowiony przez papieża Franciszka

– o. Joachim Kusz OMI – misjonarz ludowy

– o. Florian Wieczorek OMI – kapelan szpitala MSWiA w Opolu

Poświęcenie terenu pod budowę nowej świątyni nastąpiło w Niedzielę Miłosierdzia Bożego – w uroczystości uczestniczyli ordynariusze: diecezji opolskiej i polskiej prowincji oblackiej, proboszcz-nominat, oblaci, prezbiterzy diecezjalni oraz licznie zgromadzeni wierni.

Powstanie tutaj nowe tabernakulum, które będzie otoczone modlitwą ludzi, powstaną nowe konfesjonały, które będą miejscami miłosierdzia Bożego, nowa ambona, z której będzie głoszone słowo Boże. Jesteśmy zachwyceni, jako misjonarze, że możemy w tym uczestniczyć – powiedział o. Paweł Zając OMI, prowincjał.

[Opole: Nowa parafia i powitalny kołocz]

[Opole: Pierwsza Eucharystia w nowej parafii prowadzonej przez oblatów]

[Opole: Rzadka relikwia św. Jana Pawła II]

[Postęp prac na budowie klasztoru – 19 grudnia 2019]

[Pierwsza wigilia w klasztorze i Pasterka w parafii]

6. OBLACKIE CENTRUM EDUKACJI I KULTURY ORAZ REKONSEKRACJA KOŚCIOŁA PW. ŚW. JÓZEFA W GDAŃSKU

W pierwszą niedzielę adwentu 2019 roku oddano do użytku liturgicznego kościół rektoralny pw. św. Józefa w Gdańsku, którym opiekują się oblaci. Rekonsekracji świątyni dokonał biskup Zbigniew Zieliński – biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. Wcześniej zainaugurowano działalność Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury oraz poświęcono odnowione pomieszczania klasztorne. Całość prac mogła być zrealizowana dzięki dotacjom unijnym, miasta Gdańsk oraz wsparciu i zaangażowaniu wielu osób.

Klasztor w Gdańsku jest znany przede wszystkim z ogromnego poświęcenia oblatów w sprawowanie sakramentu pokuty i pojednania:

[ISKK: Konfesjonał w Gdańsku oblegany… W zeszłym roku było tu ponad 56 tys. spowiedzi]

7. NOWE FUNDACJE NA MISJACH

Miniony rok owocował w wiekopomne wydarzenia nie tylko na terenie Polski. W Mińsku na Białorusi poświęcono plac pod budowę nowej świątyni parafialnej. Nowy kościół ma mieć za patronów: Apostołów Piotra i Pawła oraz św. Eugeniusza de Mazenoda – założyciela oblatów.

[Białoruś: Poświęcenie krzyża i ziemi pod budowę kościoła parafialnego w Mińsku]

Oblaci na Ukrainie zostali kustoszami sanktuarium świętego Józefa. Nowo utworzone miejsce kultu Opiekuna Świętej Rodziny oraz Kościoła świętego ma służyć przybywającym do Gniewania pielgrzymom. Ma mieć charakter misyjny.

 

Mamy nadzieję, że sanktuarium w Gniewaniu stanie się szczególnym miejscem modlitwy oraz pomocy rodzinom, a także stworzy przestrzeń budowania i wzmacniania ich chrześcijańskiej tożsamości. Specjalnym zadaniem oblatów będzie również obranie pozytywnej roli w dążeniu do jedności chrześcijan poprzez modlitwę, jak również propagowanie kultu św. Józefa, który jest czczony zarówno przez katolików, jak i prawosławnych – podkreśla o. Paweł Wyszkowski OMI, superior Delegatury na Ukrainie i w Rosji.

 

 

[Ukraina: oblaci kustoszami nowego sanktuarium]

[Ukraina (Gniewań): ustanowienie sanktuarium św. Józefa (relacja)]

Również w Befasy na Madagaskarze – diecezja Morondava, podczas uroczystej Eucharystii dokonano konsekracji kościoła pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz poświęcenia szkoły i przychodni “Chatka Medyka”. Wydarzenie mogło się dokonać dzięki pomocy i zaangażowaniu wiernych Archidiecezji Poznańskiej. Z okazji jubileuszu 1050-lecia biskupstwa poznańskiego podjęto decyzję o budowie “żywego pomnika” na Madagaskarze. W akcję zaangażowali się wierni archidiecezji: wspólnoty Żywego Różańca, parafie z duszpasterzami, fundusz misyjny diecezji oraz Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, która postanowiła wybudować w Befasy przychodnię lekarską – służącą wszystkim mieszkańcom, bez względu na wyznanie.

W uroczystościach na Madagaskarze uczestniczyli: ks. Dawid Stelmach – delegat abp. Stanisława Gądeckiego, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Archidiecezji Poznańskiej, o. Wiesław Chojnowski OMI z Prokury Misyjnej w Poznaniu oraz Jacek Jarosz i Sara Suchowiak z Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio.

[Befasy (Madagaskar): Poświęcenie kościoła, szkoły i przychodni – daru Archidiecezji Poznańskiej dla oblackiej misji]

[Madagaskar: Przychodnia w Befasy – dar Archidiecezji Poznańskiej – przynosi pierwsze owoce]

[Madagaskar: Studnia w Befasy – dar Rycerzy Kolumba już działa]

Jako polscy oblaci jesteśmy dumni z naszej obecności w Turkmenistanie – istnieje tam misja „sui iuris”, której przełożonym jest o. Andrzej Madej OMI. Polscy zakonnicy są jedynymi prezbiterami katolickimi w tym kraju, którego większość populacji stanowią muzułmanie. Nie ustaje troska naszej prowincji o dzieło misyjne w tym azjatyckim kraju.

 

 

[Turkmenistan: Historyczna wizyta dwóch prowincjałów]

 

 

 

 

W pierwszą niedzielę adwentu dokonano poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę świątyni pw. Matki Kościoła w Misokitsy na Madagaskarze. Pochodzenie kamienia jest symboliczne, ponieważ wydobyto go z fundamentów katedry pw. św. Jakuba w Szczecinie – obie świątynie: matkę i powstający kościół, dzieli odległość 11 tysięcy kilometrów. Świątynia, która będzie jednocześnie mieściła w sobie szkołę to dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej z okazji zbliżającego się jubileuszu 50-lecia istnienia metropolii. Ukończenie prac planowane jest na przełom lat 2021/2022. Na konsekrację kościoła ma przyjechać abp Andrzej Dzięga.

[Misje oblackie: Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska buduje szkołę i kościół na Madagaskarze]

[Madagaskar: Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod kościół – dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej]

 

Po 22. latach istnienia naszej bratniej gałęzi Zgromadzenia, siostry oblatki otworzyły nową wspólnotę zakonną w Burlo (Niemcy). Dekret kanonicznie erygujący klasztor odczytała Matka Generalna misjonarek Niepokalanej podczas nieszporów 18 grudnia 2019 roku. W uroczystości uczestniczyli także oblaci, którzy są już obecni w tym mieście.

 

Jest to szczególny moment w naszej historii. Po trzech latach rozeznawania, rozpatrywania perspektyw misyjnych i pracy duszpasterskiej, świadectwa sióstr pracujących na tej placówce, nowa Rada Generalna zdecydowała się otworzyć nowy dom – wyjaśnia s. Paulina Gosch OMI – Polka, która należy do nowo powstałego klasztoru w Burlo.

 

[Niemcy: Pierwszy klasztor sióstr oblatek poza Hiszpanią]

Mówiąc o nowych dziełach i wspieraniu misji zagranicznych, nie można zapominać o stałej pomocy, jaką świadczy misjom i misjonarzom Prokura Misyjna naszej prowincji, Przyjaciele Misji oraz o zaangażowaniu w cykliczne akcje, jak np.: „Misjonarz na Post”, „Akcja Szkoła” i wiele innych.

8. DUSZPASTERSTWO MŁODZIEŻY

Główne nurty oblackiego charyzmatu to głoszenie słowa Bożego poprzez misje parafialne i rekolekcje, jak również misje zagraniczne „ad gentes”. Niemniej jednak u początku pracy duszpasterskiej, jeszcze księdza Eugeniusza de Mazenoda, mocny akcent położony był na duszpasterstwo młodzieży. Ten rys naszej duchowości mocno wyeksponowała ostatnia Kapituła Generalna.

Istniejące w Kokotku Oblackie Centrum Młodzieży „Niniwa” od wielu lat organizuje wydarzenia, które stanowią okazję dla ludzi młodych, aby odnaleźć swoje miejsce we wspólnocie Kościoła. Największym z nich jest organizowany co roku „Festiwal Życia”, centrum koordynuje również spotkania młodzieży oblackiej „Niniwa”, jak również organizuje eventy i rekolekcje, czemu służy wciąż remontowany ośrodek w Kokotku.

[XXX zjazd młodzieżowej wspólnoty „Niniwa” w Zahutyniu]

[Kokotek: Zakończył się Festiwal Życia]

[NINIWA Team dotarła do Danii – ostatniego kraju Europy w którym jeszcze nie byli]

[Iława: Rozpoczął się XXXI Zjazd Niniwy]

[Iława: Młodzież na Zjeździe Niniwy rozważała nauczanie św. Jana Pawła II]

[Iława: W Święto Niepodległości zakończył się XXXI Zjazd Niniwy – „to był dobry czas”]

 

Również w Delegaturze Ukrainy i Rosji od kilku lat organizowany jest festiwal dla młodzieży „Tchnienie Życia”

9. WIELKIE ODPUSTY

Polscy oblaci opiekują się dwoma wielkimi sanktuariami. Pierwsze z nich to najstarsze sanktuarium narodowe na Świętym Krzyżu, gdzie przechowywane są kawałki drewna, na którym umarł Zbawiciel. Jest to jednocześnie dom nowicjatu.

Drugim ważnym sanktuarium jest, położony na Polesiu Lubelskim – w historycznych granicach Podlasia – Kodeń. Znajduje się tutaj obraz Matki Bożej Kodeńskiej – Matki Jedności – Królowej Podlasia. Jest to trzeci w historii Polski, koronowany koronami papieskimi wizerunek Matki Bożej (po ikonie Jasnogórskiej oraz wizerunku w Trokach na Litwie).

10. ATAKI NA WSPÓLNOTY, W KTÓRYCH POSŁUGUJĄ OBLACI

Na początku nowego roku kalendarzowego, który obchodzony jest również jako Światowy Dzień Modlitw o Pokój, nie sposób nie wspomnieć o dramatycznych wydarzeniach, jakie dotknęły naszą rodzinę zakonną w minionym roku. Pierwszym z nich był atak terrorystyczny na katedrę w Jolo na Filipinach, w którym śmierć poniosło kilkadziesiąt osób.

[Filipiny: zamach bombowy w katedrze w Jolo, gdzie posługują oblaci]

[Sri Lanka: Żaden oblat nie ucierpiał w wyniku zamachów]

Dzięki wsparciu polskiej prowincji, akcji internetowej – prowadzonej przez portal misyjne.pl oraz ogromnej życzliwości wielu katolików na całym świecie, udało się odbudować katedrę w Jolo na Filipinach:

[Filipiny: Katedra w Jolo otwarta po bombowych zamachach ze stycznia 2019 roku]

Nie można nie wspomnieć…

Spośród wydarzeń, zestawionych w dziesięciu punktach, jest jeszcze jedno, które – spoglądając od strony statystyki zainteresowania w Internecie, zdeklasowało wszystkie pozostałe. Jest nim Wigilia dla bezdomnych, ubogich i samotnych, organizowana przez oblatów w Kędzierzynie-Koźlu.

[Kędzierzyn-Koźle: Wigilia dla bezdomnych, samotnych i wykluczonych]

 

Jesteśmy wdzięczni Bogu za wszelkie dobro, które udało nam się zrodzić w minionym roku. Liczymy na Wasze wsparcie i modlitwę, abyśmy tkali historię obecnego roku, wciąż przeplatając ją nićmi Bożej obecności pośród Jego Ludu.

 

(pg)