Sanktuarium Maryjne w Kodniu jest jednym z największych miejsc kultu maryjnego po wschodniej części Wisły. Rocznie pielgrzymuje tutaj blisko 200 tysięcy pątników. Miejsce urzeka nie tylko ujmującą legendą o przybyciu obrazu, spopularyzowaną przez Zofię Kossak-Szczucką w książce “Błogosławiona wina”, ale również dziewiczą przyrodą i nieziemskim spokojem.

Odpowiadając na rosnącą potrzebę skupienia w zabieganym świecie, oblaci z Kodnia po raz kolejny przygotowali harmonogram rekolekcji tematycznych, skierowanych do różnych grup i stanów.

1. Rekolekcje o przebaczeniu: 13-16 lutego 2020

Przebaczenie nie jest możliwe bez dialogu ze sobą, z drugim człowiekiem i z Bogiem. Niemniej jednak na drodze przebaczenia wpadamy w wiele stereotypów, które uniemożliwiają nam doznać głębokiego wyzwolenia. Rekolekcje są zatem wspaniałą okazją, aby nie tylko wejść w wielowymiarowy dialog, ale również w ciszy kodeńskiego sanktuarium znaleźć ukojenie i nową perspektywę spojrzenia na swoje życie.

 

Zeszłoroczne rekolekcje cieszyły się ogromną popularnością. Obejmowały 12 etapów przebaczenia, opracowanych przez o. Jeana Monborquette’a OMI. Nieżyjący kanadyjski oblat był psychologiem. Dyplom uzyskał na Uniwersytecie w San Francisco. Zwolennik spojrzenia Karla Junga, poruszał się w zagadnieniach nowych nurtów psychologicznych. Szczególnie specjalizował się w terapii małżeńskiej, psychologii głębi oraz w tematyce przebaczenia. Autor wielu bestsellerowych pozycji.

 


2. Rekolekcje z pisaniem ikony: 7-9 lutego 2020; 25-27 września 2020

Rekolekcje te mają wymiar duchowy i praktyczny. Nie chodzi jednak o zdolności artystyczne czy manualne, bowiem tworzenie ikony opiera się przede wszystkim na modlitwie. Przewodnikiem jest o. Jarosław Kędzia OMI – ikonopista, który od lat dziecięcych wzrastał na pograniczu kultur i tradycji religijnych Wschodu i Zachodu.


3. Rekolekcje dla mężczyzn: 17-19 kwietnia 2020

Hasłem zeszłorocznych rekolekcji było: “Powołani do walki”.

 

Tematem przewodnim było spojrzenie na Jezusa jako Wojownika, który przychodzi na świat by o nas walczyć, by walczyć razem z nami i dać nam, mężczyznom, wzór do naśladowania – wyjaśnia o. Marcin Szwarc OMI, przewodnik duchowy spotkań.

 

W tym roku prowadzący zamierza skupić się na osobie św. Józefa, w którym mamy przykład dojrzałego ojca oraz męża.


4. Rekolekcje biblijne “lectio divina”: 11-15 lutego 2020; 4-6 grudnia 2020

Coraz większą popularnością cieszą się tzw. rekolekcje weekendowe, podczas których od piątku do niedzieli, uczestnicy mogą pochylać się nad słowem Bożym, co nie koliduje z ich zaangażowaniem zawodowym. Przewodnikami po tematyce biblijnej są: o. dr Sebastian Wiśniewski OMI – superior kodeńskiej wspólnoty, homileta i polonista oraz o. Jan Klubek OMI – ceniony spowiednik i kierownik duchowy. Rozkład zajęć przewiduje konferencje, jak również czas spędzony w ciszy metodą lectio divina.

 

Zobacz: [Kodeń: Zakończyły się rekolekcje biblijne]

 

 


5. Rekolekcje maryjne ze wspólnotą Przymierza Dwóch Serc: 1-3 maja 2020

Rekolekcje będą połączone z nawiedzeniem figury Matki Bożej z Fatimy. Więcej informacji na stronie sanktuarium (podana również na dole postu).


6. Rekolekcje maryjne: 17-19 września 2020

Zadaniem oblatów, wypływającym z charyzmatu Zgromadzenia, jest formowanie zdrowego nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny. Wiele na ten temat mówi nauczanie Soboru Watykańskiego II, podkreślając, że na Maryję mamy spoglądać z perspektywy chrystologicznej, eklezjologicznej i antropologicznej. Zdrowa pobożność maryjna zbliża nas do Jezusa Chrystusa oraz umacnia nasze poczucie przynależności do rodziny Kościoła. Pomaga również w osobistym życiu duchowym.


7. Rekolekcje kapłańskie: 20-25 kwietnia 2020; 9-14 listopada 2020

Powołanie kapłańskie jest charyzmatem służebnym, który obok sprawowania sakramentów dla konkretnej wspólnoty, zawiera w sobie odpowiedzialność ojca i przewodnika. Duszpasterz musi znać głos Pasterza, aby być prorokiem, który przekazuje Jego słowo.

Od wielu lat w murach kodeńskiego klasztoru prezbiterzy diecezjalni mają możliwość przeżycia czasu wewnętrznej odnowy, wyciszenia i wypoczynku, korzystając z posługi wybitnych kaznodziejów i kierowników duchowych.

Jeśli wymaga tego kuria diecezjalna, sanktuarium wystawia stosowne poświadczenie uczestnictwa w rekolekcjach kapłańskich.


Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej – Matki Jedności – Królowej Podlasia położone jest w malowniczym zakolu Bugu na granicy polsko-białoruskiej. To historyczna część Podlasia, geograficznie należąca do Polesia Lubelskiego. Znajduje się tutaj sanktuarium maryjne ze słynącym łaskami obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej. To trzeci wizerunek w historii Polski, na który nałożono korony papieskie. Od 1927 roku opiekują się nim Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Kompleks klasztorny dysponuje nowoczesnym Domem Pielgrzyma z pełnym wyżywieniem. Do dyspozycji jest kaplica, klimatyzowana sala multimedialna, księgarnia, sklepiki z dewocjonaliami.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej sanktuarium: koden.com.pl. Można również kontaktować się z Rzecznikiem Sanktuarium Maryjnego w Kodniu: KLIKNIJ

(pg)