Ojcowie Paulini z Buffalo (USA) we wtorek, 7 stycznia, przekazali Tryptyk wraz z relikwiami św. Jana Pawła II kapłanom posługującym w Mississauga (w Kanadzie). Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mississauga, którą prowadzą polscy oblaci, to największa parafia polonijna na świecie. Zapisanych jest tutaj przeszło 40 tys. Polaków.

Ojcowie paulini o. Jan Kolmaga i o. Michał Czyżewski przekazali Tryptyk wraz z relikwiami św. Jana Pawła II na ręce kapłanów: o. Janusza Błażejaka OMI (proboszcza parafii św. Maksymiliana w Mississaudze ) i ks. Adama Wróblewicza CR, (proboszcza parafii Św. Józefa z Brantford ). Ks. Adam podjął się obowiązku, aby koordynować nawiedzenie Tryptyku na terenie Kraju Klonowego Liścia.

Tryptyk wraz z relikwiami św. Jana Pawła II peregrynuje od 15 sierpnia 2019 r. w parafiach w USA. Inicjatywa nawiedzenia Tryptyku i relikwii związana jest z 100. rocznicą urodzin Karola Wojtyły. W roku poprzedzającym to wydarzenie, Fundacja Jana Pawła II pragnie zachęcić wszystkim członków i przyjaciół do wspólnej modlitwy przez orędownictwo świętego z Wadowic.

Historia naszej parafii św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga jest krótka, ale dla polonijnej społeczności bardzo istotna. Pod koniec lat siedemdziesiątych pracę nad powstaniem parafii rozpoczął pierwszy proboszcz o. Stanisław Bąk OMI. Dnia 15 listopada 1979 r. Archidiecezja Toronto wydała dekret, zezwalający na powstanie naszej parafii, a już 22 maja 1983 roku kardynał Rubin poświęcił kamień węgielny pod nową świątynię. Rok później, 16 września 1984 r., kościół został poświęcony przez kardynała Cartera – relacjonuje proboszcz o. Janusz Błażejak OMI.

 

zdj. Wikipedia

Dziś naszą wspólnotę tworzy 14. tysięcy rodzin pełnych życia i wigoru – dodaje ojciec Błażejak – Parafia prowadzi katechizację dla dzieci przygotowujących się do pierwszej komunii św. i sakramentu bierzmowania. Olbrzymim skarbem jest młodzież, który gromadzi się licznie na swoich spotkania i każdego roku wyjeżdża w różne części świata w celach misyjnych. Rodzina Różańca Świętego to grupa 1200 osób codziennie modlących się na różańcu. Jednakże największym skarbem parafii jest trwanie przy Chrystusie Eucharystycznym w kaplicy Bożego Miłosierdzia od ponad 24 lat. W dzień i w noc zawsze jest ktoś w kaplicy Miłosierdzia Bożego, gdzie zawsze jest obecny żywy Pan Jezus. Tu właśnie odnawiamy naszą miłość do Chrystusa Eucharystycznego i korzystamy z darów, jakie niesie ze sobą Boże Miłosierdzie.

Kanada po Stanach Zjednoczonych jest kolejnym miejscem na kontynie Ameryki Północnej, gdzie wierni będą mieli możliwość modlić się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, przeżywając jego obecność dzięki relikwiom. Peregrynacja w Prowincji Ontario rozpocznie się w lutym 2020 roku.

(pg/Biuro Prasowe Jasnej Góry)