Czy oblaci zmienią styl duszpasterstwa? Refleksje po Synodzie Panamazońskim na rekolekcjach w Boliwii

This is a custom heading element.

16 stycznia 2020

Synod Panamazoński, który odbył się w Rzymie w październiku zeszłego roku, stanowił głęboką analizę sytuacji Kościoła w rejonie. Dokument końcowy Nadzwyczajnego Zgromadzenia Biskupów, promulgowany przez Ojca Świętego Franciszka, stanowi odpowiedź i propozycję Kościoła do skutecznej ewangelizacji tego regionu. Amazonia jako teren misyjny jest olbrzymim obszarem –  swoim zasięgiem obejmuje dziewięć państw, to ponad 8 mln km², prawie 35 milionów mieszkańców. Samych Indian jest przeszło 280 ludów i prawie tyle samo języków, poza oficjalnymi, państwowymi.

Panamazonia/LLs/Wikipedia

Oblaci z Prowincji Boliwii postanowili poświęcić czas rekolekcji zakonnych, aby pochylić się nad wezwaniami, postawionymi przez synod i spojrzeć w nowy sposób na duszpasterstwo, które prowadzą na tym obszarze. Do udziału w czasie rozeznawania zaprosili także świeckich współpracowników. Animatorem rekolekcji jest o. Roberto Carrasco OMI z Peru, który uczestniczył w rzymskim spotkaniu papieża z biskupami Amazonii. Podczas pracy misyjnej był koordynatorem duszpasterstwa Indian w Wikariacie Apostolskim św. Józefa w Amazonii. Obecnie przewodniczy szerokiej inicjatywie o nazwie „Amazonia: Casa Común”, jako przestrzeni współpracy różnych zgromadzeń zakonnych, organizacji kościelnych, stowarzyszeń świeckich w cyfrowym współdziałaniu przy pracy z ludźmi Amazonii. Zespół przygotował ponad 100 przedsięwzięć, które stanowiły propozycje, towarzyszące synodowi w październiku 2019 roku.

Sytuacja duszpasterska w rejonie Panamazonii to nie tylko brak kapłanów, który jest zresztą dotkliwą bolączką dla wiernych tam mieszkających. Zauważa się również deprecjację ludności tubylczej, problem inkulturacji czy brak należytej troski o środowisko naturalne. Te wszystkie rzeczywistości dotykają misjonarzy i ich pracę w tym rejonie  świata.

Podczas pierwszej Eucharystii, sprawowanej dla uczestników dorocznych rekolekcji oblackich, o. Guillermo Siles OMI przypomniał istotę powołania misyjnego w korelacji do ludów rdzennych:

Przeżywanie naszego powołania misyjnego musi odbywać się w relacji z ludźmi, aby zrozumieć ich kulturę, ich symbole, a przede wszystkim być otwartym na dialog. Postawa Jezusa była zawsze zaproszeniem do podążania, a nie narzuceniem. Jezus będzie nadal wzywał misjonarzy, aby żyli Dobrą Nowiną. Często prosi nas o nawrócenie, abyśmy żyli Jego naukami i wspólnie budowali Królestwo miłości i sprawiedliwości – podkreślał kaznodzieja.

Spoglądając na obecne programy duszpasterskie, prowadzący rekolekcje zadawał pytania: „jaki Kościół chcemy tworzyć w przyszłości i jak odpowiedzieć na wyzwania pośród rzeczywistości amazońskiej?” Wskazywał konieczność nawrócenia pastoralnego i kulturalnego. Kreślił model Kościoła misyjnego i wcielonego pośród kultur.

Jesteśmy wezwani do przedefiniowania opcji preferencji dla ludów tubylczych – podkreślał.

Roczne rekolekcje oblackie potrwają do 17 stycznia.

Zobacz także: [Bp Jan Kot OMI: Jesteśmy w jednym Kościele – ROZMOWA O SYNODZIE PANAMAZOŃSKIM]

 

 

(pg/OMI Boliwia)