Katowice: Świeccy o charyzmacie oblackim

This is a custom heading element.

24 lutego 2020

W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Charyzmat oblacki w życiu świeckich”. Zgromadziło kilkanaście osób, które pragną przeżywać duchowość mazenodowską w swoim życiu codziennym.

Tematem spotkania była historia Zgromadzenia i jego związki z ludźmi świeckimi. Ukazywano dzieła, które powstawały ze wzajemnej współpracy oblatów i osób z nimi współpracujących. Wspomniano zatem, działającą w Katowicach, Wspólnotę Dobrego Pasterza, która niedawno obchodziła 30-lecie Punktu Misyjnego na ul. Opolskiej.

Zobacz [30-lat Punktu Misyjnego – wideo]

Świadectwo o wychodzeniu do ubogich, bezdomnych i uzależnionych ukazała Katarzyna Jączyńska ze Wspólnoty Dobrego Pasterza – odpowiedzialna za Punkt Misyjny w Katowicach.

Opiekę duszpasterską nad Wspólnotą Dobrego Pasterza, założoną przez o. Ryszarda Sierańskiego OMI, sprawuje obecnie dwóch oblatów z katowickiej Koszutki: o. Sławomir Stawicki OMI i o. Andrzej Kordek OMI.

Wielkim ubogaceniem dla uczestników było świadectwo Anette Gram – świeckiej kobiety, która od wielu lat współpracuje z oblatami w Niemczech. Stowarzyszeni mają tam status kanoniczny, przypominający III zakony w innych zgromadzeniach. Kandydaci przygotowują się przez trzyletni program formacyjny, włączani są do wspólnoty podczas uroczystej celebracji, mają prawo nosić miniaturę krzyża oblackiego. Mają również zobowiązania: życie charyzmatem oblackim, zaangażowanie w duszpasterstwo i inicjatywy podejmowane przez zakonników, odbycie raz w roku tygodniowych rekolekcji – mogą także uczestniczyć w nich razem z oblatami. Spojrzenie na zaangażowanie laikatu w posługę oblacką za naszą zachodnią granicą, pomogło również poszerzyć horyzonty możliwości podjęcia podobnych inicjatyw również w Polsce.

Prześledzono także etapy pojawiania się w Zgromadzeniu tematu współpracy ze świeckimi.

Nie jesteśmy właścicielami charyzmatu; należy on do Kościoła. Dlatego cieszymy się, że świeccy powołani przez Boga chcą brać w nim udział – punkt 40. dokumentu końcowego Kapituły Generalnej Zgromadzenia z 1992 roku.

Powyższa intuicja znalazła swoje odbicie w pierwszym kongresie świeckich stowarzyszonych, jaki odbył się w Aix-en-Provence w 1996 roku.

Uczestnicy katowickiego spotkania kreślili również plany i tematy, jakie mogą być podjęte podczas zbliżającego się drugiego kongresu świeckich, zaangażowanych w przeżywanie i realizowanie charyzmatu św. Eugeniusza de Mazenoda.

 

Spotkania odbywają się cyklicznie w parafii w Katowicach-Koszutce, która prowadzona jest przez misjonarzy oblatów. Od wielu lat duszpasterstwo oblackie cieszy się tutaj pozytywną opinią, a wiele inicjatyw duszpasterskich angażuje w życie Kościoła ludzi świeckich, z różnym doświadczeniem i w różnym wieku. Animatorkami spotkań o charyzmacie oblackim są również osoby świeckie: Katarzyna Szendzielorz i Małgorzata Mazur, która jednocześnie koordynuje projekt internetowy oraz warsztaty o błogosławionych męczennikach z Hiszpanii – oblatach ze scholastykatu w Pozuelo, którzy oddali życie za wiarę.

(pg)