Zostań w domu i módl się #zOblatami – inicjatywy oblackie na czas stanu epidemicznego w Polsce

Czas pozostania w domu nie musi być czasem straconym. W codziennym zabieganiu musimy się zatrzymać, dbając o bezpieczeństwo swoje i […]

16 marca 2020

Czas pozostania w domu nie musi być czasem straconym. W codziennym zabieganiu musimy się zatrzymać, dbając o bezpieczeństwo swoje i innych ludzi. Jest to szansa do odpoczynku, budowania relacji z bliskimi, ale także stwarza okazję do bliższego spotkania z Bogiem i wspólnotą Kościoła.

Serdecznie zapraszamy Was do mediów Polskiej Prowincji, które będziemy hasztagować #zostanwdomu i #zOblatami (prosimy Was również o podobne hasztagowanie).

 

Msze święte i rekolekcje online

 

Na stronie głównej domeny prowincjalnej znajduje się widget z kamerą 24h z Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, którym opiekują się oblaci. Codzienne Msze św. celebrowane są o godzinie 7.00 i 17.00, dodatkowo zapraszamy “ranne ptaszki” do modlitwy ze wspólnotą zakonną i parafialną – codziennie o 5.45.

Podobne transmisje o godzinie 21.00 można znaleźć, na prowadzonym przez misjonarzy oblatów portalu misyjne.pl – dzisiejszej celebracji eucharystycznej przewodniczyć będzie Prowincjał Polskiej Prowincji – o. Paweł Zając OMI. Transmisja odbędzie się również na profilu oblackim na Facebooku.

 

Rekolekcje online z kościoła rektoralnego z Gdańska

 

Do najbliższego czwartku trwają rekolekcje wielkopostne w kościele rektoralnym pw. św. Józefa w Gdańsku. Transmisje można śledzić pod linkiem.

Harmonogram nauk i Mszy świętych, można znaleźć pod następującym linkiem.

 

Codzienne rozważania

Przez cały okres wielkiego postu wraz z Oblackim Duszpasterstwem Młodzieży NINIWA oraz Sekretariatem Powołań Polskiej Prowincji ukazują się w formie wideo fragmenty “Dzienniczka duchowego” kleryka Alfonsa Mańki OMI (1917-1941), zawierają jego osobiste zapiski i rozważania, które stanowią okazję do refleksji w czasie tego wyjątkowego wielkiego postu. Forma wideo z czytanym tekstem jest również zaproszeniem do odsłuchania rozważań np. w drodze do pracy albo podczas codziennych czynności. Kolejne odcinki publikowane są o północy na: stronie prowincjalnej, profilach społecznościowych prowincji (Facebook, Twitter, Instagram), profilu FB Sekretariatu Powołań oraz każdego ranka w mediach duszpasterstwa młodzieżowego NINIWA.

 

Codzienne modlitwa różańcowa o ustanie pandemii

 

 

Każdego dnia wspólnoty oblackie w Polsce gromadzą się na dodatkowej modlitwie, prosząc Boga o ustanie epidemii koronawirusa. Pragniemy zaprosić do tej modlitwy również parafian, naszych przyjaciół, stowarzyszonych z oblatami, Przyjaciół Misji i wszystkich, którzy pragną włączyć się w tę formę modlitwy. Wczorajsza transmisja z iławskiego klasztoru zgromadziła kilka tysięcy odbiorców, którzy trwali z nami na modlitwie. Każdego dnia będziemy transmitowali modlitwę różańcową przed wystawionym Najświętszym Sakramentem z kaplicy klasztornej w Zahutyniu. Zapraszamy do wspólnej modlitwy – codziennie o 20.30 – transmisja będzie udostępniana w każdorazowym poście oraz na profilu Facebookowym.

 

Inspiracje, komentarze, modlitwy

 

Inicjatywa zrodzona wśród duszpasterzy parafii pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu, gdzie posługują oblaci. Profil działa na platformie Facebooka (link), część z wydarzeń będziemy również transmitować online w mediach społecznościowych prowincji.

Ojciec Patryk Osadnik OMI z duszpasterstwa polonijnego w Brukseli zainicjował “OdważnyVlog” na swoim kanale YouTube (link). Zawiera on Ewangelię dnia codziennego oraz komentarz do niej, umożliwiający nam rozważanie Słowa Bożego.

 

Darmowa gra planszowa “Legenda o Matce Bożej Kodeńskiej”

Mając na uwadze, że w trudnym czasie, który przeżywamy, związanym z kwarantanną, wiele dzieci zostaje w domach, postanowiliśmy zaproponować dla najmłodszych i nie tylko, grę planszową, której kanwą jest legenda o powstaniu i przybyciu do Kodnia cudownego wizerunku Matki Bożej – skomentowali swoją decyzję kustosze sanktuarium kodeńskiego.

Gra jest zupełnie darmową propozycją. Jedyne co należy zrobić, to pobrać i wydrukować: planszę gry, pionki oraz zapoznać się z zasadami zabawy. Z naszej strony wymagana jest kostka do gry i dobre chęci.

Niech ta gra będzie okazją do dobrej rodzinnej zabawy oraz do przybliżenia, szczególnie dzieciom pięknej legendy o przybyciu na Podlasie wizerunku Matki Bożej, do której od wieków pielgrzymują ludzie z różnymi kłopotami i troskami. Życzymy dobrej zabawy! – zachęcają oblaci z Kodnia.

PLIKI DO POBRANIA TUTAJ

Dzięki grze dorośli i najmłodsi mają okazję przeżyć pasjonującą przygodę Mikołaja Sapiehy, którą spopularyzowała Zofia Kossak-Szczucka w książce “Błogosławiona wina” oraz poznać legendy i historię przybycia do Kodnia wizerunku Królowej Podlasia – Matki Jedności. Przygoda rozpoczyna się w Efezie w I w., gdzie według legendy św. Łukasz maluje pierwszy wizerunek Matki Bożej i wykonuje rzeźbę. Rywalizacja kończy się w Kodniu w 1631 roku.

Bądźcie #zOblatami – my jesteśmy z Wami!

(pg)