Zakończyły się prace nad nagraniem kolejnych tomów listów Założyciela:

Tom XI: Listy do oblatów we Francji (1850-1855)

Tom XII: Listy do oblatów we Francji (1856-1861)

Tom XIII: Listy do innych korespondentów na temat Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (1815-1861)

Tom XIV: Pisma duchowe (1794-1811)

Tom XV: Pisma duchowe (1812-1861)

Wszystkie dostępne są na platformie Soundcloud oraz w zakładce Multimedia na stronie prowincjalnej KLIKNIJ

Przygotowaniem projektu i koordynowaniem go zajmował się o. Leon Nieścior OMI – superior wspólnoty warszawskiej oraz Ojciec Duchowny Polskiej Prowincji:

Jak zrodził się pomysł nagrania listów św. Eugeniusza?

Zawsze chciałem zapoznać się z listami Założyciela. Mijały lata, a ciągle wydawało się, że nie mam na to czasu. Jak inni, mam zwyczaj słuchania różnych rzeczy pożytecznych w samochodzie. Więc pomyślałem konkretnie o poświęceniu dłuższych godzin podróży na słuchanie Założyciela, posługując się nagraniami za pomocą syntezatora mowy. Kiedy przydzielono mi funkcję ojca duchownego, zapytałem siebie, co mogę realnie zrobić dla animacji duchowej własnej i prowincji. Wtedy przyszedł pomysł profesjonalnego nagrania Listów.

Księża podali mi dobre i niedrogie studio nagrań. Operator studia, skądinąd protestant, wskazał aktora, Zbyszka Moskala. Tworzymy team, który wykracza poza nagrania. Doświadczyliśmy namacalnie, każdy na swój sposób, że kroczymy po ścieżkach Opatrzności.

Listy czyta Zbigniew Moskal – czy to przypadek?

Tam w górze pomagają nam. Jeden proboszcz podwarszawski często prosił o pomoc, choć dojazd nie był komfortowy. Drobny gest wyjścia ze swojej wygody zaowocował kontaktem z księżmi, którzy podali mi dobre i niedrogie studio nagrań. Operator studia, skądinąd protestant, wskazał aktora, Zbyszka Moskala. Tworzymy team, który wykracza poza nagrania. Doświadczyliśmy namacalnie, każdy na swój sposób, że kroczymy po ścieżkach Opatrzności.

Jednego razu jadę na pogrzeb. Jestem pod Łochowem, przesłuchuję dla korekty tom siódmy Listów, Założyciel wzmiankuje o wizycie we włoskim Loretto, a ja widzę drogowskaz do pobliskiego Loretto, sanktuarium sióstr loretanek… Miałem w tym momencie poczucie, że jesteśmy na właściwej drodze…

Harmonogram prac był dobrze przemyślany, czy chodziło tylko o jubileusz prowincji?

Myśl o nagraniach powstała niezależnie od idei jubileuszu, przynajmniej w mojej głowie. Ale po drodze okazała się pewnie jakąś częścią większego zamysłu. Nawet nie planowałem, że wyjdzie dokładnie 10 tomów na 100 lecie Prowincji, a jednak tak się zdarzyło.


O. Leon Nieścior OMI – urodzony w 1962 r., profesor nauk teologicznych; przedmiot zainteresowań: monastycyzm wczesnochrześcijański, misje starożytne i egzegeza patrystyczna; wykładowca na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie od 2008 r.; autor wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Superior domu zakonnego w Warszawie, Ojciec Duchowny Polskiej Prowincji.

 

 

 

 

 

 

 

(pg)